Karhukortteli.fi viikkokatsaus viikolle 9

Ässillä kolmen ottelun viikko. Pelipäivinä keskiviikko, perjantai ja lauantai


Uusi viikko käynnistyy tappioputkessa. Päättynyt viikko toi kuitenkin kaksi sarjapistettä, yhden KalPalta ja yhden HIFK:lta.


Tällä viikolla pelataan seuraavasti:

Ke 3.3. Ässät - HPK klo 18:30
Pe 5.3. KalPa - Ässät klo 18:30
La 6.3. Kärpät - Ässät klo 17:00


PETER TIIVOLA JA ARI-PEKKA SELIN PALASIVAT JOUKKUEEN HARJOITUSRYHMÄÄN

Ässien päävalmentaja Ari-Pekka Selinin sekä hyökkääjä Peter Tiivolan karanteenit ovat päättyneet ja molemmat liittyivät joukkueen mukaan maanantaina.




JOUKKUEEN PISTEPÖRSSI TOP-10


OMSP
Sebastian Wännström4226733
Nicolai Meyer40122133
Jakob Stenqvist4172532
Peter Tiivola2442024
Otto Kivenmäki2861218
Roni Hirvonen3861016
Kasper Kotkansalo42369
Jouka Juhola28358
Joe Morrow14358
Olli Vainio18358

​​​​​​​

Sebastian Wännström on Liigan maalipörssin kärkipaikalla ja Jakob Stenqvist johtaa puolustajien pistepörssiä.


poissaoloraportti 1.3.2021

Otto Kivenmäki

  • Hyökkääjän pelikuntoa tarkkaillaan viikko kerrallaan.


Samuli Aaltonen

  • Hyökkääjä on sivussa noin 2-3 viikkoa.


Juuso Walli

  • Puolustaja on sivussa noin 3 viikkoa.


Niklas Appelgren

  • Hyökkääjä on sivussa noin kaksi kuukautta.


Lauri Kulmala

  • Hyökkääjän kausi on ohi loukkaantumisen vuoksi.


Valtteri Pihlajamäki

  • Hyökkääjän kausi on ohi loukkaantumisen vuoksi.



Miro Mäkinen

  • Hyökkääjä on sivussa toistaiseksi sairastumisen vuoksi.




    Ravintola Patasydämen lounas suljettuna toistaiseksi

    Ravintoloiden sulkumääräysten takia Patasydän on suljettuna toistaiseksi

    Lue lisää


    Kirjoita nimesi Yhteisölaitaan

    Vielä ehdit mukaan yli 400 muun joukkoon turvaamaan porilaisen jääkiekon tulevaisuutta!

    Lue lisää


    patanuoret voitti viikon ainoan ottelunsa

    U20 SM-sarja etenee tällä hetkellä Patanuorten osalta ottelu / viikko -tahdilla. Viime viikolla Ässät kaatoi KOOVEE:n puhtaasti 3-0.

    Tällä viikolla ohjelmassa on ottelu Tapparaa vastaan:

    Pe 5.3. Ässät - Tappara klo 18:00

    ​​​​​​​

    SARJATAULUKKO


    JoukkueOVJAVJAHHTM - PMMEPP/O
    1.Lukko3824338130 - 8644812,13
    2.Ässät3620259134 - 10826691,92
    3.Tappara38196211162 - 11844711,87
    4.Ilves36121320106 - 139-33411,14
    5.KOOVEE14223742 - 62-20130,93


    Ässillä on jäljellä kolme ottelua. Kolme parasta joukkuetta pääsee pudotuspeleihin. Järjestys määräytyy pistekeskiarvon mukaan.

    JOUKKUEEN PISTEPÖRSSI TOP-10

    PelaajaOMSP
    Karnaranta Valtteri1351116
    Myllymaa Kalle1341014
    Aaltonen Juuso134812
    Knihti Feetu136511
    Heimosalmi Aleksi102810
    Viitala Leevi4628
    Lahtinen Oskari13088
    Lausniemi Arttu8527
    Takala Eemeli9347
    Niemi Eero9336


    Pistepörssissä on huomioitu vain jatkosarjan ottelut.


    u18 viime viikon ottelut peruttiin

    Ässien U18 joukkueen vierasottelut Lappeenrannassa ja Kouvolassa peruttiin. Tällä viikolla kalenterissa on tällä hetkellä yksi ottelu:

    Su 7.3. Ässät - KalPa klo 16:00

    SARJATAULUKKO


    JoukkueOVJAVJAHHTM - PMMEPP/O
    1.Kärpät3125123143 - 7073792,55
    2.HIFK221421587 - 5829472,14
    3.Ässät3120308156 - 10056662,13
    4.SaiPa231311882 - 6418421,83
    5.KalPa29161111113 - 10112511,76
    6.Jokerit201003787 - 6225331,65
    7.JYP31142213123 - 139-16481,55
    8.K-Espoo2310211069 - 654351,52
    9.KooKoo2812221292 - 848421,50
    10.Lukko2711141195 - 99-4391,44


    Yhdeksän parasta pudotuspeleihin. Pistekeskiarvot ratkaisevat sijoitukset.

    JOUKKUEEN PISTEPÖRSSI TOP-5

    PelaajaOMSP
    Hämeenaho Lenni731114
    Juhola Patrik79211
    Kaukonen Jesperi65510
    Ketonen Niklas74610
    Viirret Valtteri5268


    Lenni Hämeenaho johtaa koko sarjan pistepörssiä.


    U16 SM-SARJA ON tauolla koko maaliskuun

    Ässät ja Lukko ovat toistaiseksi ainoat joukkueet, jotka ovat pelanneet otteluita sarjassa. Takana on kaksi ottelua, jotka molemmat ovat päättyneet Lukon voittoon.

    Seuraavat ottelut ovat ohjelmassa merkitty 3. huhtikuuta.