Virkistyshotelli Yyterin viikkokatsaus viikolle 5

Vain kotiotteluita tällä viikolla. Perjantaina juhlallisuudet jatkuvat.


  • Tiistaina Ässät-Jukurit
  • Perjantaina Ässät-Tappara ja Kari Makkosen ilta
  • U20 SM-sarja käynnistyy!



tämän viikon ottelut

TI 30.12. ÄSSÄT - JUKURIT KLO 18:30

Ässäpäivä ottelussa: koko junioriorganisaatio pelaajia ja toimihenkilöitä myöten on kutsuttu seurayhteisöotteluun. Ottelutapahtumassa lasten aktiviteetteja, mm. Viking Linen onnenpyörää, kasvomaalausta, kiekonkäsittelypistettä, pomppulinnaa ja kokoonpanon ulkopuolisten pelaajien Meet and Greet.

Lisäksi Rystyn kanssa seikkailee Kunu Karhu ja Ville Viikinki.

OSTA LIPUT TÄSTÄ



PE 2.2. ÄSSÄT - TAPPARA KLO 18:30

Kari Makkosen ilta. Seremonia alkaa klo 18:30 ja ottelu noin klo 19:05

OSTA LIPUT TÄSTÄ



SARJATAULUKKO

# Joukkue O V T H TM PM LP P P/O
1. Tappara 56 31 13 12 188 134 8 114 2,04
2. Ilves 58 31 14 13 189 142 7 114 1,97
3. Pelicans 57 28 12 17 165 144 4 100 1,75
4. Kärpät 57 26 14 17 164 140 8 100 1,75
5. Jukurit 57 29 9 19 188 141 2 98 1,72
6. HIFK 56 24 17 15 169 131 7 96 1,71
7. Lukko 56 22 14 20 145 145 9 89 1,59
8. KalPa 56 23 11 22 158 149 5 85 1,52
9. KooKoo 57 17 17 23 168 163 11 79 1,39
10. TPS 57 16 18 23 144 157 13 79 1,39
11. Sport 56 19 14 23 145 162 5 76 1,36
12. Ässät 56 17 17 22 126 136 7 75 1,34
13. JYP 56 16 13 27 144 182 6 67 1,20
14. HPK 56 15 9 32 107 167 4 58 1,04
15. SaiPa 57 4 20 33 118 225 10 42 0,74

JOUKKUEEN PISTEPÖRSSI

NimiOMSP
Martin Lefebvre3741923
Lenni Hämeenaho30111021
Eemil Erholtz4471219
Jan-Mikael Järvinen2841519
Dylan Fabre4411718
Aleksi Matinmikko4441418
Juuso Ikonen3551015
Will Graber4221113
Kasperi Ojantakanen435611
Libor Zábranský415510



poissaoloraportti 29.1.2024

Jesse Joensuu

  • Hyökkääjän pelikuntoa tarkkaillaan päivä kerrallaan.


Jonathan Davidsson

  • Hyökkääjän pelikuntoa tarkkaillaan päivä kerrallaan.


Lassi Vanhatalo

  • Hyökkääjä on sivussa arviolta viikon ajan.


Martin Lefebvre

  • Puolustaja on sivussa noin 1-3 viikkoa.



Leevi Viitala

  • Hyökkääjän pelikuntoa tarkkaillaan päivä kerrallaan sairastumisen vuoksi.



u20 joukkue jatkaa sm-sarjassa heti tällä viikolla

Ässien U20 joukkue päätti alkusarjan kahteen komeaan voittoon:

Pe 26.1. Jukurit - Ässät 2-4
La 27.1. KalPa - Ässät 0-1

Tällä viikolla pelit jatkuvat heti varsinaisessa SM-sarjassa, johon pääsi alkusarjan 10 parasta joukkuetta:

To 1.2. KalPa - Ässät klo 18:30
Pe 2.2. KooKoo - Ässät


SM-ALKUSARJAN LOPULLINEN SARJATAULUKKO

Pisteet siirtyvät mukaan varsinaiseen SM-sarjaan.


JoukkueOVJAVJAHHTM - PMMEP
1.KooKoo38252110144 - 945080
2.Tappara3821557150 - 985278
3.Kärpät38242111168 - 1105877
4.JYP3821539164 - 1095576
5.TPS3820549136 - 983874
6.KalPa38222311132 - 1042873
7.Sport38177410113 - 1011269
8.HPK38185411130 - 1003068
9.Ässät38193511145 - 1162968
10.K-Espoo38193412126 - 972967
11.SaiPa38144317131 - 141-1053
12.Pelicans38152318120 - 125-552
13.Jokerit38108515122 - 115751
14.Jukurit38152120126 - 126050
15.Lukko38115418118 - 136-1847
16.HIFK38131519111 - 111046
17.Ketterä3810252191 - 154-6339
18.RoKi3810312498 - 163-6537
19.Ilves385362474 - 153-7927
20.K-Espoo Ch382023455 - 203-1488


Varsinaisessa SM-sarjassa pelataan 9 kierrosta ja neljä parasta pääsee suoraan puolivälieriin.

Sijat 5 - 10 pelaavat pudotuspelien 1. kierroksella, johon osallistuu myös alemman jatkosarjan kaksi parasta.

ÄSSIEN LOPULLINEN PISTEPÖRSSI ALKUSARJASSA


PelaajaOMSP
1Mäkelä Manu34142438
2Heikkinen Iivari28132336
3Hämeenaho Veikka35132336
4Noiva Nestor33161632
5Eskola Lauri33121931
6Ylitalo Otso38141630
7Vuori Topi3562329
8Kaukonen Jesperi3614822
9Kautto Aaro379817
10Huumo Veeti2741115


U18 JOUKKUEELLE VOITTO JA TAPPIO

La 27.1. KalPa - Ässät 3-6
Pe 28.1. Kärpät - Ässät 5-1

Tällä viikolla ohjelmassa on kaksi ottelua:

Pe 2.2. Ässät - Lukko klo 18:30
Su 3.2. Ilves - Ässät klo 13:30


SARJATAULUKKO


JoukkueOVJAVJAHHTM - PMMEP
1.Kärpät151001456 - 312531
2.Jokerit13821259 - 342529
3.HIFK14803354 - 401427
4.Lukko13720449 - 341525
5.Pelicans11700441 - 311021
6.Ässät13512541 - 49-819
7.Tappara13421636 - 36017
8.HPK15510939 - 60-2117
9.Ilves13501734 - 47-1316
10.TPS12241539 - 44-515
11.K-Vantaa13411735 - 40-515
12.KalPa131021030 - 67-375


U18 SM-sarjassa pelataan 22 ottelua ja 10 parasta pääsee pudotuspeleihin. Kaksi viimeistä joutuu karsintasarjaan.

JOUKKUEEN PISTEPÖRSSI TOP-10


PelaajaOMSP
1Koski Luukas129615
2Jussila Elias13358
3Juusela Aleksi12178
4Pöllänen Julius13527
5Leppänen Hermanni12437
6Vähätiitto Sebastian9516
7Poikkeus Thomas13246
8Halonen Emil13066
9Soikkeli Veikka13325
10Boelius Lasse5145



U16 JOUKKUEELLE TAPPIO

Pe 26.1. TPS - Ässät 8-4

Tällä viikolla ohjelmassa on kaksi ottelua:

Ke 31.1. Ilves - Ässät klo 18:00
Pe 2.2. Ässät - HS Riga klo 15:00


SARJATAULUKKO


JoukkueOVJAVJAHHTM - PMMEP
1.HIFK171101573 - 522134
2.Kärpät17921576 - 482832
3.K-Espoo17911674 - 571730
4.Tappara15903359 - 421730
5.Ilves15910574 - 482629
6.Lukko17902671 - 551629
7.KJT Haukat17820755 - 451028
8.Jokerit15720647 - 44325
9.HS Riga13412638 - 49-1116
10.KalPa174111151 - 89-3815
11.TPS154101049 - 71-2214
12.Ässät150111342 - 109-673


Sarjassa pelataan 25 kierrosta ja 10 parasta pääsee pudotuspeleihin.

JOUKKUEEN PISTEPÖRSSI TOP-10


PelaajaOMSP
1De Andrés Kuparinen Arttu145914
2Ojalainen Matias155510
3Saarimäki Maxim102810
4Nuorala Heikki14819
5Kumlander Taneli13729
6Wallin Kasper15178
7Heinilä Aapeli11437
8Helenius Miska6257
9Lehtinen Samu7235
10Koskinen Taneli15134



ÄSSIEN SEURAAVAT KOTIOTTELUT

TI 30.1. ÄSSÄT - JUKURIT KLO 18:30

PE 2.2. ÄSSÄT - TAPPARA KLO 18:30

TI 13.2. ÄSSÄT - SAIPA KLO 18:30

TO 15.2. ÄSSÄT - HPK KLO 18:30

TO 22.2. ÄSSÄT - KALPA KLO 18:30

OSTA LIPUT TÄSTÄ