Virkistyshotelli Yyteri viikkokatsaus viikolle 49

Kotiotteluiden hurmos vaihtuu vierasotteluihin. Pelipäivät ovat torstai ja lauantai.

kahden vierasottelun viikko

TO 8.12. HPK - ÄSSÄT KLO 18:30

Kovia liikkeitä keskellä vaikeaa jaksoaa tehnyt HPK isännöi Ässiä torstaina. HPK:n ja Ässillekin erittäin tutun urheilujohtaja Mika Toivolan tiet erosivat viime viikolla.

OSTA LIPUT


LA 10.12. TPS - ÄSSÄT KLO 17:00

Pala Isomäen tunnelmaa Turussa. Legendaarinen faniristeily starttaa tämän ottelun myötä!

Ottelutapahtumassa kunnioitetaan myös legendaarista valmentajaa Hannu Jortikkaa ja hänen kunniaviirinsä nousee areenan kattoon.

OSTA LIPUT


SARJATAULUKKO

# Joukkue O V T H TM PM LP P P/O
1. Lukko 46 24 11 11 125 87 6 89 1,93
2. Ilves 43 23 8 12 131 92 4 81 1,88
3. Tappara 43 22 9 12 128 100 6 81 1,88
4. Pelicans 46 22 6 18 117 103 3 75 1,63
5. KalPa 46 19 11 16 125 110 5 73 1,59
6. Kärpät 44 18 13 13 115 100 5 72 1,64
7. TPS 45 17 13 15 105 99 8 72 1,60
8. Ässät 45 19 8 18 98 107 4 69 1,53
9. HIFK 44 16 13 15 98 104 6 67 1,52
10. HPK 46 12 18 16 108 121 7 61 1,33
11. Jukurit 45 18 3 24 113 130 2 59 1,31
12. KooKoo 44 14 9 21 108 124 6 57 1,30
13. Sport 44 14 10 20 101 123 3 55 1,25
14. JYP 45 13 10 22 117 126 6 55 1,22
15. SaiPa 44 6 14 24 88 151 7 39 0,89


JOUKKUEEN PISTEPÖRSSI

NimiOMSP
Ian McCoshen2731316
Derek Barach268513
Lenni Hämeenaho284913
Will Graber253811
Jan-Mikael Järvinen2511011
Aleksi Heimosalmi234610
Joachim Rohdin283710
Dominic Turgeon28369
Roope Talaja22628
Jesse Joensuu28538
Nikolas Matinpalo21448
Eemil Erholtz28448

​​​​​​​

POISSAOLORAPORTTI 5.12.2022

Feetu Knihti

  • Hyökkääjä on sivussa arviolta viikon ajan.


LAINAPELAAJAT MESTIKSESSÄ

Samuli Aaltonen - FPS

  • Koko kausi: 12 ottelua, 5+3 =8


patanuoret kaatoi sarjakärjen viikon ainoassa ottelussa


La 3.12. Tappara - Ässät 3-4 VL

Tällä viikolla ohjelmassa on kaksi ottelua:

Pe 9.12. Pelicans - Ässät klo 19:00
La 10.12. Kärpät - Ässät klo 16:00


SARJATAULUKKO


JoukkueOVJAVJAHHTM- PMMEP
1.Tappara2718216139- 538659
2.HIFK2616433101- 633859
3.Pelicans2618026109- 703956
4.KooKoo2715417112- 625054
5.Kärpät271523792- 603253
6.Jokerit2714346100- 544652
7.JYP271612891- 632852
8.K-Espoo271612887- 701752
9.TPS251522693- 583551
10.Ässät261433699- 732651
11.Lukko2613247105- 624347
12.KalPa271243896- 663047


U20 SM-sarjassa pelataan yhteensä 45 kierrosta ja kahdeksan parasta pääsee pudotuspeleihin.

JOUKKUEEN PISTEPÖRSSI TOP-10


PelaajaOMSP
1Karnaranta Valtteri2492534
2Niemi Eero26101626
3Viitala Leevi1417825
4Juhola Patrik1931619
5Viirret Valtteri1451015
6Virtala Jerkko2021113
7Kaukonen Jesperi236612
8Huumo Veeti245712
9Heikkinen Iivari244711
10Myllymaa Kalle84610



U18 JOUKKUEELLE VOITTO JA TAPPIO

La 3.12. Ässät - Hermes 11-2
Su 4.12. K-Espoo Ch - Ässät 4-1

Tällä viikolla ohjelmassa on yksi ottelu:

Su 11.12. K-Espoo - Ässät klo 15:30

SARJATAULUKKO


JoukkueOVJAVJAHHTM - PMMEP
1.Ässät5400129 - 131612
2.K-Vantaa3300021 - 7149
3.Sport4300118 - 5139
4.K-Espoo Ch5300214 - 1229
5.SaiPa/Ketterä4201121 - 1927
6.TuTo5200312 - 15-36
7.K-Espoo3110112 - 845
8.HIFK Ak310117 - 8-14
9.KooKoo210015 - 7-23
10.JYP Ak410039 - 16-73
11.GrIFK401037 - 19-122
12.Hermes400046 - 32-260


U18 SM alemmassa jatkosarjassa pelataan 22 ottelua ja neljä parasta joukkuetta pääsee karsintasarjaan, jossa karsitaan paikasta ylempään alkusarjaan kaudelle 2023 - 2024.

JOUKKUEEN PISTEPÖRSSI TOP-5


PelaajaOMSP
1Kim Alexandr54610
2Nurkenov Davlat5279
3Kyllinen Oliwer5538
4Äijälä Eeli5257
5Kovero Remu5336



U16 JOUKKUEELLA EDESSÄ RATKAISUJEN VIIKKO

Ässien U16 joukkue pelasi yhden ottelun:

La 3.12. Ässät - HPK 5-4

Sarjan viimeisellä viikolla ohjelmassa on kaksi ottelua:

La 10.12. Ässät - Kärpät Ak klo 16:00
Su 11.12. Ässät - Kärpät klo 14:30

Ennen sarjan viimeistä viikkoa SM-sarjapaikka on omissa käsissä.

Ilves kohtaa viimeisellä viikolla TPS:n ja JYP:in
TPS kohtaa Ilveksen ja Tapparan
JYP kohtaa Ilveksen ja TuTon

SARJATAULUKKO


JoukkueOVJAVJAHHTM - PMMEP
1.Tappara2219111174 - 4413060
2.Lukko2216123134 - 647052
3.Kärpät2215313130 - 616952
4.Ilves2215007138 - 657345
5.TPS2212325104 - 663844
6.Ässät2212127106 - 832340
7.JYP221131796 - 821440
8.TuTo22823967 - 78-1131
9.HPK226021470 - 88-1820
10.Sport 225111571 - 103-3218
11.Hermes222301750 - 199-14912
12.Kärpät Ak222111839 - 142-1039
13.RoKi221031855 - 159-1046


Sarjassa pelataan 24 kierrosta ja 6 parasta pääsee varsinaiseen SM-sarjaan.​​​​​​​

JOUKKUEEN PISTEPÖRSSI TOP-5


PelaajaOMSP
1Juusela Aleksi19162137
2Salminen Eetu2281927
3Koski Luukas16101424
4Soikkeli Veikka20101323
5Jullenmaa Jesse19121022



LIIGA-JOUKKUEEN SEURAAVAT KOTIOTTELUT

PE 16.12. ÄSSÄT - HIFK KLO 18:30

PE 30.12. ÄSSÄT - TPS KLO 18:30

OSTA LIPUT TÄSTÄ