Virkistyshotelli Yyterin viikkokatsaus viikolle 2

Kahden ottelun viikko. Keskiviikkona pelataan kotona.


  • Keskiviikkona Ässät-HIFK
  • Lenni Hämeenaho ja Jan-Mikael Järvinen ovat palanneet täyteen harjoitusvahvuuteen.
  • U20 joukkue pelasi hyvän viikon tärkeään paikkaan.


tämän viikon ottelut

KESKIVIIKKONA 10.1. ÄSSÄT - HIFK KLO 18:30

Viikko käynnistyy punapaitojen legendaarisella kohtamisella!

OSTA LIPUT TÄSTÄ


LAUANTAINA 13.1. ÄSSÄT - TPS KLO 18:30

Runkosarjan viimeinen vierailu Turkuun. Ottelu alkaa poikkeuksellisesti klo 18:30

OSTA LIPUT TÄSTÄ


Karhunkämmenen kannattajamatka


SARJATAULUKKO

# Joukkue O V T H TM PM LP P P/O
1. Ilves 55 30 12 13 179 137 5 107 1,95
2. Tappara 53 29 12 12 179 131 7 106 2,00
3. Pelicans 54 27 12 15 160 135 4 97 1,80
4. Jukurit 55 28 8 19 181 138 2 94 1,71
5. Kärpät 54 24 14 16 155 136 8 94 1,74
6. HIFK 53 22 17 14 160 126 7 90 1,70
7. Lukko 53 20 14 19 138 140 9 83 1,57
8. KalPa 53 22 10 21 145 142 5 81 1,53
9. TPS 55 16 18 21 143 144 13 79 1,44
10. KooKoo 55 16 16 23 162 159 11 75 1,36
11. Ässät 54 17 16 21 122 128 7 74 1,37
12. Sport 55 18 14 23 141 159 5 73 1,33
13. JYP 54 16 13 25 142 175 6 67 1,24
14. HPK 53 14 9 30 100 158 4 55 1,04
15. SaiPa 54 4 19 31 114 213 9 40 0,74

JOUKKUEEN PISTEPÖRSSI

NimiOMSP
Martin Lefebvre3741923
Lenni Hämeenaho2611617
Eemil Erholtz3751116
Jan-Mikael Järvinen2141115
Aleksi Matinmikko3741115
Dylan Fabre378614
Juuso Ikonen285712
Will Graber3501111



poissaoloraportti 8.1.2024

Patrik Juhola

  • Hyökkääjän pelikuntoa tarkkaillaan päivittäin.


Valtteri Karnaranta

  • Hyökkääjän pelikuntoa tarkkaillaan päivittäin.


Martin Lefebvre

  • Puolustaja on sivussa arviolta 4-6 viikkoa.


lainapelaajat mestiksessä

VERNERI HELLMAN - IPK

  • Päättynyt viikko: 2 ottelua, 0+0 / -1
  • Koko kausi: 13 ottelua, 0+1 / +2
  • Puolustajan vuokrasopimus jatkuu perjantaihin 12.1. asti



patanuorilla hyvä viikko!

U20 SM-alkusarjassa jännitys tiivistyy. Sarja päättyy tammikuun lopulla ja sijoitustaistelu käy kuumana. Ässät palasi joulutauolta hyvässä iskussa ja otti kaksi tärkeää voittoa:

To 4.1. Ässät - SaiPa 5-3
Su 7.1. Ässät - Jokerit 3-1

Tällä viikolla ohjelmassa on vierasotteluita:

Pe 12.1. Ketterä - Ässät klo 18:30
​​​​​​​La 13.1. SaiPa - Ässät klo 18:00


SARJATAULUKKO


JoukkueOVJAVJAHHTM - PMMEP
1.JYP3319536151 - 916070
2.KooKoo33212010120 - 843667
3.TPS3219337121 - 804166
4.KalPa3220228117 - 833466
5.Kärpät32211010148 - 955365
6.Sport3316737104 - 842065
7.Tappara3217456126 - 854164
8.HPK3215539108 - 822658
9.K-Espoo3215341095 - 781755
10.Ässät32152411120 - 1021853
11.SaiPa32124313109 - 114-547
12.Jukurit33132117110 - 113-344
13.Pelicans3112211694 - 105-1141
14.Lukko3210341599 - 109-1040
15.HIFK3311141798 - 96239
16.Jokerit328551497 - 97039
17.RoKi329212085 - 142-5732
18.Ketterä338142073 - 131-5830
19.Ilves335142358 - 134-7621
20.K-Espoo Ch322012946 - 174-1287


U20 SM alkusarjassa pelataan 38 kierrosta ja 10 parasta pääsee varsinaiseen SM-sarjaan.


JOUKKUEEN PISTEPÖRSSI TOP-10


PelaajaOMSP
1Mäkelä Manu28122032
2Heikkinen Iivari22102030
3Ylitalo Otso32141428
4Eskola Lauri27101828
5Hämeenaho Veikka29101828
6Noiva Nestor29121527
7Vuori Topi2962026
8Kaukonen Jesperi3212719
9Kautto Aaro316814
10Huumo Veeti224913



u18 joukkueen vuosi käynnistyi voitolla!

Pe 5.1. Ässät - Ilves 4-0

Tällä viikolla ohjelmassa on yksi ottelu:

Pe 12.1. Ässät - TPS klo 18:30


SARJATAULUKKO


JoukkueOVJAVJAHHTM - PMMEP
1.HIFK9702038 - 191923
2.Jokerit8620045 - 172822
3.Kärpät10601334 - 231119
4.HPK11510534 - 38-417
5.K-Vantaa7311223 - 19412
6.Lukko7310325 - 21411
7.Ässät8212325 - 35-1010
8.Tappara8211420 - 25-59
9.TPS7031324 - 27-37
10.Ilves8201518 - 31-137
11.Pelicans6200417 - 22-56
12.KalPa9101720 - 46-264


U18 SM-sarjassa pelataan 22 ottelua ja 10 parasta pääsee pudotuspeleihin. Kaksi viimeistä joutuu karsintasarjaan.

JOUKKUEEN PISTEPÖRSSI TOP-10


PelaajaOMSP
1Koski Luukas8538
2Vähätiitto Sebastian6415
3Pöllänen Julius8325
4Soikkeli Veikka8314
5Jussila Elias8224
6Boelius Lasse4044
7Juusela Aleksi7044
8Leppänen Hermanni7213
9Jullenmaa Jesse7123
10Raatesalmi Joose8123



U16 JOUKKUEELLE KAKSI TAPPIOTA

La 6.1. HIFK - Ässät 3-2
Su 7.1. Ässät - K-Espoo 2-11

Tällä viikolla ohjelmassa on kaksi ottelua:

Pe 12.1. Lukko - Ässät klo 18:15
La 13.1. Ässät - KalPa klo 16:00


SARJATAULUKKO


JoukkueOVJAVJAHHTM - PMMEP
1.Kärpät11720251 - 312025
2.HIFK11701348 - 301822
3.KJT Haukat11610441 - 281320
4.Tappara10602241 - 281320
5.Lukko11601442 - 321019
6.Jokerit10510433 - 34-117
7.K-Espoo11500643 - 41215
8.Ilves9410439 - 31814
9.HS Riga10312431 - 34-313
10.TPS11310735 - 48-1311
11.KalPa11301730 - 53-2310
12.Ässät10011825 - 69-443



JOUKKUEEN PISTEPÖRSSI TOP-10


PelaajaOMSP
1Ojalainen Matias10448
1De Andrés Kuparinen Arttu10448
3Kumlander Taneli10617
4Lehtinen Samu7235
5Saarimäki Maxim5145
6Wallin Kasper10055
7Heinilä Aapeli6314
8Nuorala Heikki10314
9Helenius Miska5134
10Koskinen Taneli10033



ÄSSIEN SEURAAVAT KOTIOTTELUT

KE 10.1. ÄSSÄT - HIFK KLO 18:30

KE 17.1. ÄSSÄT - SPORT KLO 18:30

KE 24.1. ÄSSÄT - PELICANS KLO 18:30

OSTA LIPUT TÄSTÄ