Virkistyshotelli Yyterin viikkokatsaus viikolle 3

Keskiviikkona pelataan kotona ja perjantaina Helsingissä.
  • Keskiviikkona Ässät - Sport
  • U20 SM-alkusarjassa pelataan isoja otteluita


tämän viikon ottelut

KE 17.1. ÄSSÄT - SPORT KLO 18:30

Kuuden pisteen ottelu! Joukueet ovat peräkkäisillä sijoilla ja pudotuspeliviiva on joukkueiden välissä.

OSTA LIPUT TÄSTÄ



PE 19.1. HIFK - ÄSSÄT KLO 18:30

Tasaisia otteluita tällä kaudella pelanneet punaiset kohtaavat viimeisen kerran runkosarjassa.


OSTA LIPUT TÄSTÄ



sarjataulukko

# Joukkue O V T H TM PM LP P P/O
1. Tappara 56 31 13 12 188 134 8 114 2,04
2. Ilves 58 31 14 13 189 142 7 114 1,97
3. Pelicans 57 28 12 17 165 144 4 100 1,75
4. Kärpät 57 26 14 17 164 140 8 100 1,75
5. Jukurit 57 29 9 19 188 141 2 98 1,72
6. HIFK 56 24 17 15 169 131 7 96 1,71
7. Lukko 56 22 14 20 145 145 9 89 1,59
8. KalPa 56 23 11 22 158 149 5 85 1,52
9. KooKoo 57 17 17 23 168 163 11 79 1,39
10. TPS 57 16 18 23 144 157 13 79 1,39
11. Sport 56 19 14 23 145 162 5 76 1,36
12. Ässät 56 17 17 22 126 136 7 75 1,34
13. JYP 56 16 13 27 144 182 6 67 1,20
14. HPK 56 15 9 32 107 167 4 58 1,04
15. SaiPa 57 4 20 33 118 225 10 42 0,74

joukkueen pistepörssi

NimiOMSP
Martin Lefebvre3741923
Lenni Hämeenaho2811718
Eemil Erholtz3961117
Jan-Mikael Järvinen2341317
Dylan Fabre3910616
Aleksi Matinmikko3941115
Juuso Ikonen305813
Will Graber3701111



poissaoloraportti 15.1.2024

Jonathan Davidsson

  • Hyökkääjän pelikuntoa tarkkaillaan päivittäin.


Martin Lefebvre

  • Puolustaja on sivussa arviolta 3-5 viikkoa


​​​​​​​

lainapelaajat mestiksessä

VERNERI HELLMAN - IPK

  • Päättynyt viikko: 2 ottelua, 0+1 / +-0
  • Koko kausi: 15 ottelua, 0+2 / +2
  • Puolustaja on tullut takaisin Ässien Liiga-joukkueen harjoitusryhmään.


JAMI VIRTANEN - IMATRAN KETTERÄ

  • Päättynyt viikko: 2 ottelua, 1+1 / +1
  • Koko kausi: 2 ottelua, 1+1 / +1
  • Vuokrasopimus on voimassa 19.1. asti.


u20 sm-alkusarjan ratkaisut tiivistymässä

Ässien U20 joukkue kärsi pahan tappion Imaralla, mutta onnistui voittamaan SaiPan todellisessa kuuden pisteen ottelussa:

12.1. Ketterä - Ässät 4-3 VL
13.1. SaiPa - Ässät 3-7

U20 joukkueella on mahdollisuus varmistaa paikka SM-sarjassa tällä viikolla:

Pe 19.1. Ässät - HPK klo 18:00
La 20.1. Ässät - KooKoo klo 16:00

SARJATAULUKKO


JoukkueOVJAVJAHHTM - PMMEP
1.KooKoo35232010130 - 874373
2.Kärpät34231010157 - 995871
3.JYP3419537152 - 955770
4.TPS3420347127 - 854270
5.Tappara3418556135 - 904569
6.KalPa34202210119 - 922766
7.Sport3416738105 - 881765
8.HPK3417539118 - 853364
9.K-Espoo34163411101 - 851658
10.Ässät34162511130 - 1092157
11.SaiPa34134314116 - 122-650
12.Jukurit35142118117 - 117047
13.Pelicans34122317102 - 117-1543
14.HIFK35121418104 - 102242
15.Lukko34104416105 - 117-1242
16.Jokerit3486515104 - 105-141
17.RoKi3410212190 - 148-5835
18.Ketterä358252081 - 139-5833
19.Ilves345242362 - 137-7523
20.K-Espoo Ch342013148 - 184-1367


U20 SM alkusarjassa pelataan 38 kierrosta ja 10 parasta pääsee varsinaiseen SM-sarjaan.

​​​​​​​

JOUKKUEEN PISTEPÖRSSI TOP-10


PelaajaOMSP
1Mäkelä Manu30132235
2Hämeenaho Veikka31122234
3Heikkinen Iivari24112031
4Noiva Nestor31151530
5Ylitalo Otso34141428
6Eskola Lauri29101828
7Vuori Topi3162228
8Kaukonen Jesperi3413821
9Kautto Aaro337815
10Huumo Veeti2441014



U18 JOUKKUEELLE NIUKKA TAPPIO VIIKON AINOASSA OTTELUSSA

12.1. Ässät - TPS 2-3

Tällä viikolla ohjelmassa on kaksi ottelua:

La 20.1. Ässät - HIFK klo 13:30
Su 21.1. HPK - Ässät klo 15:30


SARJATAULUKKO


JoukkueOVJAVJAHHTM - PMMEP
1.HIFK10802044 - 222226
2.Jokerit10621149 - 252423
3.Kärpät11601436 - 261019
4.HPK12510637 - 44-717
5.Lukko9420333 - 27616
6.Tappara10321429 - 28114
7.K-Vantaa9311425 - 28-312
8.TPS8131327 - 29-210
9.Ilves9301523 - 33-1010
10.Ässät9212427 - 38-1110
11.Pelicans7300420 - 23-39
12.KalPa10102724 - 51-275


U18 SM-sarjassa pelataan 22 ottelua ja 10 parasta pääsee pudotuspeleihin. Kaksi viimeistä joutuu karsintasarjaan.

JOUKKUEEN PISTEPÖRSSI TOP-10


PelaajaOMSP
1Koski Luukas9639
2Jussila Elias9246
3Vähätiitto Sebastian7415
4Pöllänen Julius9325
5Soikkeli Veikka9314
6Leppänen Hermanni8224
7Boelius Lasse4044
8Juusela Aleksi8044
9Jullenmaa Jesse8123
10Raatesalmi Joose9123



u16 joukkueelle kaksi tappiota

12.1. Lukko - Ässät 6-4
13.1. Ässät - KalPa 4-6

Tällä viikolla ohjelmassa on kaksi ottelua:

19.1. Lukko - Ässät klo 18:15
​​​​​​​20.1. Ässät - Ilves klo 16:00


SARJATAULUKKO


JoukkueOVJAVJAHHTM - PMMEP
1.Kärpät13721354 - 371726
2.HIFK13801456 - 381825
3.KJT Haukat13720449 - 331625
4.Tappara12703249 - 361324
5.Lukko13701552 - 411122
6.Ilves11610450 - 371320
7.Jokerit11520436 - 36019
8.K-Espoo13511651 - 49218
9.HS Riga10312431 - 34-313
10.KalPa13401840 - 62-2213
11.TPS12310837 - 54-1711
12.Ässät120111033 - 81-483


Sarjassa pelataan 25 kierrosta ja 10 parasta pääsee pudotuspeleihin.

JOUKKUEEN PISTEPÖRSSI TOP-10


PelaajaOMSP
1De Andrés Kuparinen Arttu125712
2Nuorala Heikki12819
3Kumlander Taneli12729
4Ojalainen Matias12448
5Saarimäki Maxim7257
6Wallin Kasper12066
7Heinilä Aapeli8325
8Lehtinen Samu7235
9Helenius Miska5134
10Koskinen Taneli12033



ässien seuraavat kotiottelut

KE 17.1. ÄSSÄT - SPORT KLO 18:30

KE 24.1. ÄSSÄT - PELICANS KLO 18:30

LA 27.1. ÄSSÄT - LUKKO KLO 17:00

TI 30.1. ÄSSÄT - JUKURIT KLO 18:30

PE 2.2. ÄSSÄT - TAPPARA KLO 18:30

OSTA LIPUT TÄSTÄ