Virkistyshotelli Yyterin viikkokatsaus viikolle 4

Kahden ottelun viikko. Lauantaina pelataan kotona.

kaksi ottelua - lauantaina huikea kotiottelu

TIISTAINA 24.1. HIFK - ÄSSÄT KLO 18:30

Ässät saa vastaansa Liigan kovakuntoisimman joukkueen. HIFK lähtee otteluun 9 ottelun pisteputkessa, joka käynnistyi joukkueiden edellisestä kohtaamisesta joulukuussa Porissa (3-4 VL).

Myös Ässät on hyvässä iskussa, joten kaikki ainekset huippuottelulle ovat kasassa.


OSTA LIPUT TÄSTÄ



LAUANTAINA ÄSSÄT - ILVES KLO 17:00

Tulikuuma Isomäen lauantai. Ässät saa vieraakseen Ilveksen sekä varovaisesti arvioiden ainakin 700 joukkueen kannattajaa.

Kotiyleisö on vastannut hyvin huutoon ja otteluun on pian myyty 5000 pääsylippua. Mikäli tämän näytelmän haluaa nähdä ja ennen kaikea kokea paikan päällä, kannattaa liput hommata heti:


OSTA LIPUT TÄSTÄ


Runsaasti vieraskannattajia 28.1. Ässät-Ilves -ottelussa

Vieraskannattajat sijoittuvat C5- ja B5-katsomoihin. Kausikorttiasiakkaille on lähetetty korvaavat liput toiseen katsomoon.

Lue lisää


SARJATAULUKKO

# Joukkue O V T H TM PM LP P P/O
1. Lukko 46 24 11 11 125 87 6 89 1,93
2. Ilves 43 23 8 12 131 92 4 81 1,88
3. Tappara 43 22 9 12 128 100 6 81 1,88
4. Pelicans 46 22 6 18 117 103 3 75 1,63
5. KalPa 46 19 11 16 125 110 5 73 1,59
6. Kärpät 44 18 13 13 115 100 5 72 1,64
7. TPS 45 17 13 15 105 99 8 72 1,60
8. Ässät 45 19 8 18 98 107 4 69 1,53
9. HIFK 44 16 13 15 98 104 6 67 1,52
10. HPK 46 12 18 16 108 121 7 61 1,33
11. Jukurit 45 18 3 24 113 130 2 59 1,31
12. KooKoo 44 14 9 21 108 124 6 57 1,30
13. Sport 44 14 10 20 101 123 3 55 1,25
14. JYP 45 13 10 22 117 126 6 55 1,22
15. SaiPa 44 6 14 24 88 151 7 39 0,89


JOUKKUEEN PISTEPÖRSSI

NimiOMSP
Derek Barach4010919
Ian McCoshen4151419
Joachim Rohdin4261117
Roope Talaja3410616
Dominic Turgeon5261016
Will Graber3941216
Jan-Mikael Järvinen3911516
Lenni Hämeenaho3341014
Jesse Joensuu427613
Valtteri Viirret2921113
Aleksi Heimosalmi304812
Eemil Erholtz415611
Niklas Appelgren414711


POISSAOLIRAPORTTI 23.1.2023

Ei poissaoloja tällä hetkellä.


LAINAPELAAJAT MESTIKSESSÄ

Samuli Aaltonen - FPS

  • Päättynyt viikko: 2 ottelua, 1+0 =1
  • Koko kausi: 16 ottelua, 6+3 =9


patanuorilla hieno viikonvaihde!

Pe 20.1. HIFK - Ässät 2-4
La 21.1. Ässät - JYP 6-1

Tällä viikolla ohjelmassa kaksi ottelua:

Perjantaina 27.1.2023 Ässät-HIFK klo 18.00
Lauantaina 28.1.2023 Lukko-Ässät klo 18.00

SARJATAULUKKO


JoukkueOVJAVJAHHTM - PMMEP
1.Tappara3626316178 - 7110785
2.Jokerit3619647127 - 705773
3.TPS3622239133 - 864773
4.Pelicans3622239147 - 1083973
5.HIFK3518548126 - 913568
6.Ässät36184410131 - 983366
7.JYP36201312114 - 932165
8.KooKoo3417539139 - 904964
9.Lukko36163512134 - 934159
10.Kärpät36163512117 - 1001759
11.KalPa35155312121 - 913058
12.K-Espoo36161415109 - 115-654


U20 SM-sarjassa pelataan yhteensä 45 kierrosta ja kahdeksan parasta pääsee pudotuspeleihin.

JOUKKUEEN PISTEPÖRSSI TOP-10


PelaajaOMSP
1Karnaranta Valtteri34133447
2Niemi Eero36112334
3Viitala Leevi1824933
4Juhola Patrik2972027
5Virtala Jerkko3032023
6Kaukonen Jesperi3381018
7Mäkelä Manu3411415
8Myllymaa Kalle136915
9Viirret Valtteri1451015
10Huumo Veeti335914



U18 JOUKKUEELLE VOITTO JA TAPPIO

La 21.1. SaiPa/Ketterä - Ässät 1-3
Su 22.1. KooKoo - Ässät 7-5

Tällä viikolla ohjelmassa on yksi ottelu:

La 28.1. Ässät - HIFK Ak klo 16:00


SARJATAULUKKO


JoukkueOVJAVJAHHTM - PMMEP
1.K-Espoo12812163 - 323128
2.Ässät12801360 - 372325
3.SaiPa/Ketterä12711351 - 381324
4.K-Vantaa11701348 - 272122
5.Sport13620547 - 291822
6.KooKoo10620241 - 271422
7.TuTo13601642 - 36619
8.K-Espoo Ch11511439 - 34518
9.HIFK Ak12422433 - 36-318
10.JYP Ak13212832 - 52-2010
11.GrIFK11210822 - 54-328
12.Hermes140001420 - 96-760


U18 SM alemmassa jatkosarjassa pelataan 22 ottelua ja neljä parasta joukkuetta pääsee karsintasarjaan, jossa karsitaan paikasta ylempään alkusarjaan kaudelle 2023 - 2024.

JOUKKUEEN PISTEPÖRSSI TOP-5


PelaajaOMSP
1Nurkenov Davlat1291322
2Kim Alexandr118917
3Männistö Antti1241014
4Kyllinen Oliwer106612
5Äijälä Eeli94812



U16 JOUKKUEELLE KAKSI TAPPIOTA

La 14.1. Tappara - Ässät 9-1
Su 15.1. Ässät - K-Espoo 2-7

Tällä viikolla ohjelmassa on kaksi ottelua:

La 4.2. Ässät - KalPa klo 17:00
Su 5.2. Ässät - Jokerit klo 13:30


sarjataulukko


JoukkueOVJAVJAHHTM - PMMEP
1.Tappara5500037 - 92815
2.K-Espoo6500132 - 122015
3.Jokerit6401121 - 15613
4.Ilves5310129 - 21811
5.KalPa5301124 - 16810
6.TPS6300324 - 2049
7.Kärpät5110319 - 23-45
8.Pelicans5110316 - 23-75
9.Lukko5101316 - 26-104
10.HIFK410038 - 19-113
11.Ässät5100417 - 32-153
12.Jokipojat500056 - 33-270


SM-sarjassa pelataan 16 ottelua ja 10 parasta pääsee pudotuspeleihin.

JOUKKUEEN PISTEPÖRSSI TOP-5


PelaajaOMSP
1Koski Luukas5527
2Jullenmaa Jesse5235
3Juusela Aleksi5145
4Soikkeli Veikka5213
4Raatesalmi Joose5213



liiga-joukkueen seuraavat kotiottelut

la 28.1. ässät - ilves klo 17:00

la 4.2. ässät - hpk klo 17:00

OSTA LIPUT TÄSTÄ