Virkistyshotelli Yyterin viikkokatsaus viikolle 4

Kotipelit keskiviikkona ja lauantaina!
  • Keskiviikkona Ässät-Pelicans
  • Viikonloppuna Satakunnan derbyt
  • Pekka Rautakallion pelinumero jäädytetään lauantaina!
  • U20 joukkue varmisti paikkansa SM-sarjassa!


tämän viikon ottelut

KE 24.1. ÄSSÄT - PELICANS KLO 18:30

Opiskelijat pääsevät veloituksetta seisomakatsomoon - lunasta lippusi etukäteen Kide.appista tai areenan lipunmyynnistä voimassa olevaa opiskelijakorttia näyttämällä.

Aikuisten istumaliput 15 € / kpl ja lasten 5 € / kpl

OSTA LIPUT TÄSTÄ



PE 26.1. LUKKO - ÄSSÄT KLO 18:30

Odotettu back to back -viikonloppu Lukkoa vastaan starttaa Raumalla!

OSTA LIPUT TÄSTÄ



LA 27.1. ÄSSÄT - LUKKO KLO 17:00

Lauantaina vietetään juhlailtaa, kun Pekka Rautakallion paita nousee Enersense Areenan kattoon. Illan aikataulu julkaistaan lähipäivinä.

OSTA LIPUT TÄSTÄ



SARJATAULUKKO

# Joukkue O V T H TM PM LP P P/O
1. Ilves 55 30 12 13 179 137 5 107 1,95
2. Tappara 53 29 12 12 179 131 7 106 2,00
3. Pelicans 54 27 12 15 160 135 4 97 1,80
4. Jukurit 55 28 8 19 181 138 2 94 1,71
5. Kärpät 54 24 14 16 155 136 8 94 1,74
6. HIFK 53 22 17 14 160 126 7 90 1,70
7. Lukko 53 20 14 19 138 140 9 83 1,57
8. KalPa 53 22 10 21 145 142 5 81 1,53
9. TPS 55 16 18 21 143 144 13 79 1,44
10. KooKoo 55 16 16 23 162 159 11 75 1,36
11. Ässät 54 17 16 21 122 128 7 74 1,37
12. Sport 55 18 14 23 141 159 5 73 1,33
13. JYP 54 16 13 25 142 175 6 67 1,24
14. HPK 53 14 9 30 100 158 4 55 1,04
15. SaiPa 54 4 19 31 114 213 9 40 0,74

JOUKKUEEN PISTEPÖRSSI

NimiOMSP
Martin Lefebvre3741923
Lenni Hämeenaho2911920
Eemil Erholtz4161218
Jan-Mikael Järvinen2541418
Dylan Fabre4111617
Aleksi Matinmikko4141317
Juuso Ikonen325914
Will Graber3901111
Libor Zábranský385510
Kasperi Ojantakanen404610



poissaoloraportti 22.1.2024

Roope Talaja

  • Hyökkääjän pelikuntoa tarkkaillaan päivittäin.


Lassi Vanhatalo

  • Hyökkääjä on sivussa arviolta 1-2 viikkoa.


Martin Lefebvre

  • Puolustaja on sivussa arviolta 2-4 viikkoa.


Lenni Hämeenaho

  • Hyökkääjän pelikuntoa tarkkaillaan päivittäin sairastumisen vuoksi.


lainapelaajat mestiksessä

JAMI VIRTANEN - IMATRAN KETTERÄ

  • Päättynyt viikko: 2 ottelua, 0+0 / +1
  • Koko kausi: 4 ottelua, 1+1 =2 / +2
  • Pelaaja on tullut takaisin Ässien Liiga-joukkueen harjoitusryhmään


u20 joukkue varmisti paikan sm-sarjassa!

Ässien U20 joukkue voitti viikon molemmat ottelunsa ja varmisti paikkansa 10 parhaan joukossa:

19.1. Ässät - HPK 6-2
20.1. Ässät - KooKoo 4-3 VL

Alkusarjan viimeiset ottelut pelataan tällä viikolla:

26.1. Jukurit - Ässät klo 17:00
27.1. KalPa - Ässät klo 16:00


SARJATAULUKKO


JoukkueOVJAVJAHHTM- PMMEP
1.KooKoo37242110139- 914877
2.Tappara3620556146- 945275
3.Kärpät36232110162- 1045874
4.TPS3620547133- 894474
5.JYP3620538160- 1025873
6.KalPa36212310128- 1002870
7.Sport3616749107- 941366
8.HPK36175311123- 962764
9.Ässät36173511140- 1142662
10.K-Espoo36173412109- 921761
11.SaiPa36144315125- 132-753
12.Jukurit36152118122- 119350
13.Pelicans36142317111- 121-1049
14.Jokerit3688515113- 112145
15.Lukko36114417111- 124-1345
16.HIFK37121519108- 109-143
17.Ketterä369252085- 141-5636
18.RoKi3610212393- 158-6535
19.Ilves365252466- 145-7924
20.K-Espoo Ch362013351- 195-1447


U20 SM alkusarjassa pelataan 38 kierrosta ja 10 parasta pääsee varsinaiseen SM-sarjaan

JOUKKUEEN PISTEPÖRSSI TOP-10


PelaajaOMSP
1Mäkelä Manu32142438
2Hämeenaho Veikka33132235
3Heikkinen Iivari26132134
4Noiva Nestor33161632
5Eskola Lauri31111930
6Ylitalo Otso36141529
7Vuori Topi3362329
8Kaukonen Jesperi3614822
9Kautto Aaro357815
10Huumo Veeti2541014



U18 Nappasi kaksi voittoa

La 20.1. Ässät - HIFK 3-2
Su 21.1. HPK - Ässät 1-4

Tällä viikolla ohjelmassa on kaksi ottelua:

La 27.1. KalPa - Ässät klo 12:30
Su 28.1. Kärpät - Ässät klo 11:30


SARJATAULUKKO


JoukkueOVJAVJAHHTM- PMMEP
1.HIFK12803149- 292027
2.Jokerit12721256- 322426
3.Kärpät13801448- 282025
4.Lukko11620342- 271522
5.Tappara12421534- 33117
6.HPK14510838- 55-1717
7.Ässät11412434- 41-716
8.Pelicans9500429- 27215
9.K-Vantaa11411532- 32015
10.TPS10141431- 37-612
11.Ilves11301726- 44-1810
12.KalPa12102927- 61-345


U18 SM-sarjassa pelataan 22 ottelua ja 10 parasta pääsee pudotuspeleihin. Kaksi viimeistä joutuu karsintasarjaan.

JOUKKUEEN PISTEPÖRSSI TOP-10


PelaajaOMSP
1Koski Luukas117613
2Jussila Elias11347
3Vähätiitto Sebastian9516
4Pöllänen Julius11426
5Poikkeus Thomas11246
6Juusela Aleksi10156
7Leppänen Hermanni10235
8Boelius Lasse5145
9Soikkeli Veikka11314
10Kovero Remu11134



U16 JOUKKUEELLE KAKSI TAPPIOTA

19.1. Lukko - Ässät 10-3
20.1. Ässät - Ilves 2-10

Tällä viikolla ohjelmassa on yksi ottelu:

26.1. TPS - Ässät klo 18:50


SARJATAULUKKO


JoukkueOVJAVJAHHTM- PMMEP
1.HIFK151001468- 442431
2.Lukko15901564- 442028
3.KJT Haukat15820552- 361628
4.Tappara13803251- 361527
5.Ilves13810468- 412726
6.Kärpät15721560- 451526
7.K-Espoo15711660- 55524
8.Jokerit13520637- 41-419
9.HS Riga10312431- 34-313
10.KalPa154011046- 75-2913
11.TPS13310939- 62-2311
12.Ässät140111238- 101-633


Sarjassa pelataan 25 kierrosta ja 10 parasta pääsee pudotuspeleihin.

JOUKKUEEN PISTEPÖRSSI TOP-10


PelaajaOMSP
1De Andrés Kuparinen Arttu145914
2Ojalainen Matias145510
3Nuorala Heikki14819
4Kumlander Taneli13729
5Saarimäki Maxim9279
6Wallin Kasper14167
7Heinilä Aapeli10325
8Lehtinen Samu7235
9Helenius Miska5134
10Koskinen Taneli14134



ÄSSIEN SEURAAVAT KOTIOTTELUT

KE 24.1. ÄSSÄT - PELICANS KLO 18:30

LA 27.1. ÄSSÄT - LUKKO KLO 17:00

TI 30.1. ÄSSÄT - JUKURIT KLO 18:30

PE 2.2. ÄSSÄT - TAPPARA KLO 18:30

OSTA LIPUT TÄSTÄ