Virkistyshotelli Yyterin viikkokatsaus viikolle 48

Kolmen ottelun viikko. Kotona pelataan perjantaina ja lauantaina!


  • Poikkeuksellinen kahden kotipelin viikonloppu!
  • U18 avasi SM-sarjansa hyvin.


tämän viikon ottelut

KE 29.11. KOOKOO - ÄSSÄT KLO 18:30

Viikko käyntiin Kouvolan isossa kaukalossa! KooKoo on ollut Ässille viime aikoina erittäin vaativa vastus, joten viikko käynnistyy hyvällä haasteella.

OSTA LIPUT TÄSTÄ


PE 1.12. ÄSSÄT - LUKKO KLO 18:30

Perjantai-ilta, Satakunnan derby ja kotiottelu! Kattaus ei muutu tästä enää paremmaksi. Lippujen suhteen kannattaa toimia nopeasti, sillä viimeksi kaikki halukkaat eivät mahtuneet paikan päälle!

OSTA LIPUT TÄSTÄ


LA 2.12. ÄSSÄT - SAIPA KLO 17:00

Ottelun teemana on Vaikuttajapeli ja Suomen kärkitubettaja Iha Just Imus saapuu ensimmäistä kertaa Poriin! Iha Just Imusin Olli, Konsta ja Johannes viihdyttävät yleisöä läpi ottelutapahtuman. Lue lisää

OSTA LIPUT TÄSTÄ


joukkueen pistepörssi

NimiOMSP
Martin Lefebvre2331316
Jan-Mikael Järvinen2141115
Lenni Hämeenaho209514
Eemil Erholtz234711
Aleksi Matinmikko233811
Dylan Fabre23549
Roope Talaja21448
Juuso Ikonen17358
Will Graber23088



poissaoloraportti 27.11.2023

Jan-Mikael Järvinen

  • Hyökkääjä on sivussa arviolta viiden viikon ajan.


Valtteri Karnaranta

  • Hyökkääjä on sivussa arviolta 7-9 viikkoa.


Verneri Hellman

  • Tutkimukset ovat kesken.


Roope Talaja

  • Hyökkääjä on sivussa sairastumisen vuoksi ja hänen pelikuntoaan arvioidaan päivittäin.


lainapelaajat mestiksessä

PATRIK JUHOLA - IMATRAN KETTERÄ

  • Päättynyt viikko: 3 ottelua, 3+0 =3 / +2
  • Koko kausi: 20 ottelua, 8+9 =17 / +8


VALTTERI VIIRRET - IMATRAN KETTERÄ

  • Päättynyt viikko: 3 ottelua, 0+3 =3 / +2
  • Koko kausi: 15 ottelua, 1+8 =9 / +6


VERNERI HELLMAN

  • Päättynyt viikko: -
  • Koko kausi: 9 ottelua, 0+1 =1 / +3


LEEVI VIITALA

  • Päättynyt viikko: 3 ottelua, 2+1 =3 / +-0
  • Koko kausi: 3 ottelua, 2+1 =3 / +-0
  • Hyökkääjän lainasopimus on päättynyt sovitusti ja pelaaja on liittynyt Liiga-joukkueen harjoitusryhmään.


u20 joukkueella tappio viikon ainoasta ottelusta

Pe 24.11. K-Espoo - Ässät 1-0

Tällä viikolla ohjelmassa on kaksi ottelua:

Pe 1.12. Ässät - Pelicans klo 13:00
La 2.12. KooKoo - Ässät klo 16:00


SARJATAULUKKO


JoukkueOVJAVJAHHTM - PMMEP
1.TPS2517224100 - 604057
2.Tappara2414433101 - 633853
3.Sport251273386 - 602653
4.JYP2513426112 - 743849
5.HPK241431684 - 552949
6.Kärpät2416008114 - 654948
7.KalPa241422689 - 632648
8.KooKoo241500984 - 612345
9.Ässät241223792 - 692343
10.K-Espoo251114970 - 64639
11.SaiPa241041983 - 85-239
12.Lukko239221077 - 76133
13.Jukurit259211381 - 84-332
14.Pelicans248201472 - 86-1428
15.Jokerit245441173 - 77-427
16.HIFK257131471 - 75-426
17.RoKi247111568 - 119-5124
18.Ketterä255041652 - 105-5319
19.Ilves254041745 - 105-6016
20.K-Espoo Ch251012335 - 143-1084


U20 SM alkusarjassa pelataan 38 kierrosta ja 10 parasta pääsee varsinaiseen SM-sarjaan

JOUKKUEEN PISTEPÖRSSI TOP-10


PelaajaOMSP
1Heikkinen Iivari2091928
2Ylitalo Otso24131124
3Mäkelä Manu20101424
4Eskola Lauri1981422
5Noiva Nestor2291221
6Hämeenaho Veikka2161117
7Kaukonen Jesperi249615
8Vuori Topi2111314
9Huumo Veeti144610
10Karvonen Joona17527



U18 JOUKKUEELLA KELPO ALKU SM-SARJAAN!

La 25.11. Lukko - Ässät 2-3
Su 26.11. TPS - Ässät 7-6 VL

Tällä viikolla ohjelmassa on yksi ottelu:

La 2.12. Jokerit - Ässät klo 17:00


SARJATAULUKKO


JoukkueOVJAVJAHHTM - PMMEP
1.HIFK3300014 - 599
2.Kärpät3200111 - 746
3.Ässät210109 - 904
4.Jokerit110005 - 143
5.Lukko210017 - 613
6.K-Vantaa210015 - 503
7.HPK310027 - 10-33
8.KalPa310027 - 10-33
9.Tappara310026 - 9-33
10.Ilves310028 - 12-43
11.TPS201017 - 8-12
12.Pelicans100011 - 5-40


U18 SM-sarjassa pelataan 22 ottelua ja 10 parasta pääsee pudotuspeleihin. Kaksi viimeistä joutuu karsintasarjaan.

JOUKKUEEN PISTEPÖRSSI TOP-5


PelaajaOMSP
1Koski Luukas2325
2Heinilä Eemeli2112
3Juusela Aleksi2022
3Halonen Emil2022
5Pöllänen Julius2101
5Kovero Remu2101
5Vähätiitto Sebastian2101
5Leppänen Hermanni2101
5Jullenmaa Jesse2101



u16 joukkueella vaikea viikko

Pe 24.11. Ässät - TPS 2-8
La 25.11. KJT Haukat - Ässät 8-0

Tällä viikolla ohjelmassa on yksi ottelu:

La 2.12. K-Espoo - Ässät klo 15:05


SARJATAULUKKO


JoukkueOVJAVJAHHTM - PMMEP
1.TPS4300119 - 1189
2.KJT Haukat4300117 - 1259
3.Ilves4210118 - 1268
4.Tappara4201120 - 1467
5.KalPa4201113 - 1217
6.HIFK4200217 - 1346
7.Kärpät4200216 - 1606
8.Jokerit311018 - 10-25
9.Lukko4101214 - 1044
10.HS Riga310029 - 11-23
11.K-Espoo4100311 - 22-113
12.Ässät401037 - 26-192


Sarjassa pelataan 25 kierrosta ja 10 parasta pääsee pudotuspeleihin.

JOUKKUEEN PISTEPÖRSSI TOP-5


PelaajaOMSP
1Helenius Miska4134
2Saarimäki Maxim3123
3Kumlander Taneli4202
4Ojalainen Matias4112
4De Andrés Kuparinen Arttu4112