Virkistyshotelli Yyterin viikkokatsaus viikolle 49

Kahden ottelun viikko. Perjantaina pelataan kotona ja lauantaina Turussa
  • Perjantaina teemana porirock
  • Lauantaina perinteinen Ässät-risteily
  • U20 joukkueella vierasotteluiden viikko


tämän viikon ottelut

PE 8.12. ÄSSÄT - KÄRPÄT KLO 18:30

Viikon ainoa kotiottelu pelataan perjantaina Kärppiä vastaan.

Perjantain ottelutapahtuman teemana on Porirock. Live-esiintyjänä nähdään Mambasta tuttu Tero Vaara, joka esiintyy D-päädyn Teollisuuskymppi-lavalla ennen peliä, erätauoilla ja vielä pelin jälkeen. Lisäksi DJ soittaa areenan puolella Porirock-musiikkia läpi ottelutapahtuman.

OSTA LIPUT TÄSTÄ



LA 9.12. TPS - ÄSSÄT KLO 17:00

Legendaarinen risteilypeli pelataan lauantaina Turussa. Pelin jälkeen laivalle on lähdössä noin 200 Ässien kannattajaa.

OSTA LIPUT TÄSTÄ




sarjataulukko

# Joukkue O V T H TM PM LP P P/O
1. Ilves 55 30 12 13 179 137 5 107 1,95
2. Tappara 53 29 12 12 179 131 7 106 2,00
3. Pelicans 54 27 12 15 160 135 4 97 1,80
4. Jukurit 55 28 8 19 181 138 2 94 1,71
5. Kärpät 54 24 14 16 155 136 8 94 1,74
6. HIFK 53 22 17 14 160 126 7 90 1,70
7. Lukko 53 20 14 19 138 140 9 83 1,57
8. KalPa 53 22 10 21 145 142 5 81 1,53
9. TPS 54 15 18 21 139 143 13 76 1,41
10. KooKoo 55 16 16 23 162 159 11 75 1,36
11. Ässät 53 17 16 20 121 124 7 74 1,40
12. Sport 55 18 14 23 141 159 5 73 1,33
13. JYP 54 16 13 25 142 175 6 67 1,24
14. HPK 53 14 9 30 100 158 4 55 1,04
15. SaiPa 54 4 19 31 114 213 9 40 0,74

joukkueen pistepörssi

NimiOMSP
Martin Lefebvre2631720
Lenni Hämeenaho2311516
Jan-Mikael Järvinen2141115
Dylan Fabre267613
Eemil Erholtz264812
Aleksi Matinmikko263912
Juuso Ikonen19369
Will Graber26099
Roope Talaja21448




poissaoloraportti 4.12.2023

Verneri Hellman

  • Puolustajan pelikuntoa tarkkaillaan päivittäin.


Jan-Mikael Järvinen

  • Hyökkääjä on sivussa arviolta neljän viikon ajan.


Valtteri Karnaranta

  • Hyökkääjä on sivussa arviolta 6-8 viikkoa.


lainapelaajat mestiksessä

PATRIK JUHOLA - IMATRAN KETTERÄ

  • Päättynyt viikko: 2 ottelua, 0+2 =2 / +-0
  • Koko kausi: 22 ottelua, 8+11 =19 / +8


VALTTERI VIIRRET - IMATRAN KETTERÄ

  • Päättynyt viikko: 2 ottelua, 1+1 =2 / -1
  • Koko kausi: 17 ottelua, 2+9 =11 / +5


u20 joukkueelle kaksi tappiota

Pe 1.12. Ässät - Pelicans 3-7
La 2.12. KooKoo - Ässät 2-1 VL

Tällä viikolla ohjelmassa on kaksi ottelua:

Pe 8.12. Tappara - Ässät klo 18:30
La 9.12. HIFK - Ässät klo 16:30


SARJATAULUKKO


JoukkueOVJAVJAHHTM - PMMEP
1.TPS2717334105 - 654060
2.Kärpät2618008122 - 685454
3.Tappara2614444104 - 703454
4.JYP2714436119 - 803953
5.Sport271273592 - 702253
6.HPK261442690 - 612952
7.KalPa261522794 - 662851
8.KooKoo261610993 - 652850
9.Ässät261224898 - 801844
10.K-Espoo271134976 - 68843
11.SaiPa2611411094 - 93142
12.Lukko2510321083 - 79438
13.Jukurit2710211488 - 94-635
14.Pelicans269211482 - 93-1132
15.Jokerit266451181 - 80131
16.HIFK278131576 - 79-329
17.RoKi268111673 - 127-5427
18.Ketterä276041757 - 113-5622
19.Ilves274141850 - 111-6118
20.K-Espoo Ch271012538 - 153-1154


U20 SM alkusarjassa pelataan 38 kierrosta ja 10 parasta pääsee varsinaiseen SM-sarjaan

JOUKKUEEN PISTEPÖRSSI TOP-10


PelaajaOMSP
1Heikkinen Iivari22102030
2Ylitalo Otso26131225
3Eskola Lauri21101525
4Mäkelä Manu22101525
5Noiva Nestor2391221
6Hämeenaho Veikka2381119
7Vuori Topi2321416
8Kaukonen Jesperi269615
9Huumo Veeti164711
10Kautto Aaro25358



U18 TAPPIO VIIKON AINOASTA OTTELUSTA

La 2.12. Jokerit - Ässät 9-2

Tällä viikolla ohjelmassa on kaksi ottelua:

La 9.12. HIFK - Ässät klo 13:20
​​​​​​​Su 10.12. Ässät - Kärpät klo 13:30


SARJATAULUKKO


JoukkueOVJAVJAHHTM - PMMEP
1.HIFK5401021 - 81313
2.Kärpät4300118 - 7119
3.K-Vantaa4210111 - 838
4.Jokerit2200014 - 3116
5.TPS4030114 - 1316
6.HPK5200312 - 17-56
7.Ilves4101211 - 16-54
8.Tappara5101310 - 16-64
9.Ässät3101111 - 18-74
10.Pelicans210016 - 8-23
11.Lukko4100311 - 15-43
12.KalPa410037 - 17-103


U18 SM-sarjassa pelataan 22 ottelua ja 10 parasta pääsee pudotuspeleihin. Kaksi viimeistä joutuu karsintasarjaan.

JOUKKUEEN PISTEPÖRSSI TOP-5


PelaajaOMSP
1Koski Luukas3325
2Poikkeus Thomas3123
3Vähätiitto Sebastian3202
4Heinilä Eemeli2112
5Juusela Aleksi2022



U16 JOUKKUEELLE TAPPIO VIIKON AINOASTA OTTELUSTA

La 2.12. K-Espoo - Ässät 7-3

Tällä viikolla ohjelmassa on kaksi ottelua:

La 9.12. Jokerit - Ässät klo 12:45
Su 10.12. Ässät - KJT Haukat klo 16:00


SARJATAULUKKO


JoukkueOVJAVJAHHTM - PMMEP
1.KJT Haukat6500127 - 151215
2.Tappara6401127 - 151213
3.Kärpät6400228 - 20812
4.Ilves6310224 - 19511
5.HIFK6300328 - 2179
6.TPS6300323 - 25-29
7.Lukko5201219 - 1367
8.KalPa6201317 - 24-77
9.K-Espoo6200418 - 28-106
10.Jokerit5110312 - 18-65
11.HS Riga310029 - 11-23
12.Ässät5010410 - 33-232


Sarjassa pelataan 25 kierrosta ja 10 parasta pääsee pudotuspeleihin.

JOUKKUEEN PISTEPÖRSSI TOP-5


PelaajaOMSP
1Ojalainen Matias5224
2Helenius Miska4134
3Kumlander Taneli5303
4Saarimäki Maxim3123
5De Andrés Kuparinen Arttu5123