Virkistyshotelli Yyterin viikkokatsaus viikolle 50

Kahden kotiottelun viikko. Pelipäivinä keskiviikko ja perjantai!


​​​​​​​

  • Kahden kotiottelun viikko
  • Patrik Juhola ja Valtteri Viirret kutsuttu takaisin
  • U20 joukkue pelaa kotona lauantaina



tämän viikon ottelut

KE 13.12. ÄSSÄT - JYP KLO 18:30

Keskiviikon Ässät-JYP-ottelun ensimmäisellä erätauolla julkistetaan Vuoden porilainen maineteko D-päädyn Teollisuuskymppi-lavalla.

OSTA LIPUT TÄSTÄ



​​​​​​​PE 15.12. ÄSSÄT - PELICANS KLO 18:30

Perjantaina Ässät-Pelicans-ottelussa vietetään Ysäriperjantaita ja parhaita asuja palkitaan läpi ottelutapahtuman. Ysärifiilikseen yleisön virittää areenan puolella DJ Knuutila ja Teollisuuskymppi-lavalla ysärihittejä soittaa DJ Funky Jake. Lisäksi katsojat voivat pelata erätauoilla ysäriltä tuttuja pelikoneita.

OSTA LIPUT TÄSTÄ



sarjataulukko

# Joukkue O V T H TM PM LP P P/O
1. Tappara 56 31 13 12 188 134 8 114 2,04
2. Ilves 58 31 14 13 189 142 7 114 1,97
3. Pelicans 57 28 12 17 165 144 4 100 1,75
4. Kärpät 57 26 14 17 164 140 8 100 1,75
5. Jukurit 57 29 9 19 188 141 2 98 1,72
6. HIFK 56 24 17 15 169 131 7 96 1,71
7. Lukko 56 22 14 20 145 145 9 89 1,59
8. KalPa 56 23 11 22 158 149 5 85 1,52
9. KooKoo 57 17 17 23 168 163 11 79 1,39
10. TPS 57 16 18 23 144 157 13 79 1,39
11. Sport 56 19 14 23 145 162 5 76 1,36
12. Ässät 56 17 17 22 126 136 7 75 1,34
13. JYP 56 16 13 27 144 182 6 67 1,20
14. HPK 56 15 9 32 107 167 4 58 1,04
15. SaiPa 57 4 20 33 118 225 10 42 0,74

joukkueen pistepörssi

NimiOMSP
Martin Lefebvre2631821
Lenni Hämeenaho2511617
Jan-Mikael Järvinen2141115
Dylan Fabre287613
Eemil Erholtz264812
Aleksi Matinmikko284913
Juuso Ikonen213710
Will Graber27099
Roope Talaja23448



poissaoloraportti 11.12.2023

Will Graber

  • Hyökkääjän pelikuntoa tarkkaillaan päivittäin.


Feetu Knihti

  • Hyökkääjän pelikuntoa tarkkaillaan päivittäin.


Verneri Hellman

  • Puolustajan pelikuntoa tarkkaillaan päivittäin.


Jan-Mikael Järvinen

  • Hyökkääjä on sivussa arviolta kolmen viikon ajan.


Valtteri Karnaranta

  • Hyökkääjä on sivussa arviolta 5-7 viikkoa.



Libor Zábrabský

  • Puolustaja edustaa Tšekin maajoukkuetta tämän viikon ajan Sveitsin EHT-turnauksessa.


U20 MM-leiritys

  • Jääkiekkoliitto julkaisee MM-leiritykseen osallistuvien pelaajien nimilistan tämän viikon torstaina ja leiritys käynnistyy perjantaina.


valtteri viirret ja patrik juhola liittyvät liiga-joukkueen harjoitusryhmään

Ässät on kutsunut puolustaja Valtteri Viirretin sekä hyökkääjä Patrik Juholan takaisin Liiga-joukkueen harjoitusryhmään.

Valtteri Viirret pelasi Mestiksessä 19 ottelua tehoin 2+10 =12 ja Patrik Juhola 24 ottelua tehoin 9+12 =21. Molemmat pelaajat edustivat Imatran Ketterää.


u20 joukkueella vaikea viikko

Pe 8.12. Tappara - Ässät 5-2
La 9.12. HIFK - Ässät 6-3

Tällä viikolla ohjelmassa on kaksi ottelua:

Pe 15.12. K-Espoo Ch - Ässät klo 18:00
La 16.12. Ässät - Kärpät klo 16:00


SARJATAULUKKO


JoukkueOVJAVJAHHTM - PMMEP
1.TPS2918335115 - 704563
2.Sport291473599 - 732659
3.JYP2915536129 - 864358
4.Tappara2815454112 - 763658
5.KalPa2817227103 - 703357
6.Kärpät2818109129 - 775256
7.KooKoo2818109105 - 703556
8.HPK281443795 - 682753
9.K-Espoo281234980 - 691146
10.Ässät28122410103 - 911244
11.SaiPa2811431098 - 99-144
12.Lukko2710331189 - 88139
13.Pelicans2810211584 - 97-1335
14.Jukurit2910211690 - 107-1735
15.Jokerit286551286 - 85133
16.HIFK299131682 - 84-232
17.RoKi288211777 - 134-5729
18.Ketterä296141861 - 117-5624
19.Ilves295141953 - 115-6221
20.K-Espoo Ch282012540 - 154-1147


U20 SM alkusarjassa pelataan 38 kierrosta ja 10 parasta pääsee varsinaiseen SM-sarjaan

JOUKKUEEN PISTEPÖRSSI TOP-10


PelaajaOMSP
1Heikkinen Iivari22102030
2Mäkelä Manu24101828
3Eskola Lauri23101727
4Ylitalo Otso28141226
5Noiva Nestor25101222
6Hämeenaho Veikka2581220
7Vuori Topi2541519
8Kaukonen Jesperi289615
9Huumo Veeti184711
10Kautto Aaro27459



U18 JOUKKUEELLE TAPPIOT VIIKON MOLEMMISTA OTTELUISTA

9.12. HIFK - Ässät 7-2
10.12. Ässät - Kärpät 1-3

Tällä viikolla ohjelmassa on kaksi ottelua:

15.12. Ässät - Tappara klo 18:30
16.12. Ässät - K-Vantaa klo 13:30


SARJATAULUKKO


JoukkueOVJAVJAHHTM - PMMEP
1.HIFK7502031 - 141717
2.Kärpät6400222 - 14812
3.HPK7400321 - 23-212
4.Jokerit4310024 - 101411
5.K-Vantaa5210215 - 1328
6.Ilves5201216 - 19-37
7.Tappara6201315 - 20-57
8.Lukko5200317 - 1616
9.TPS5030218 - 19-16
10.Ässät5101314 - 28-144
11.Pelicans4100312 - 17-53
12.KalPa5100410 - 22-123


U18 SM-sarjassa pelataan 22 ottelua ja 10 parasta pääsee pudotuspeleihin. Kaksi viimeistä joutuu karsintasarjaan.

JOUKKUEEN PISTEPÖRSSI TOP-5


PelaajaOMSP
1Koski Luukas5426
2Poikkeus Thomas5123
2Kovero Remu5123
4Juusela Aleksi4033
5Vähätiitto Sebastian3202



U16 JOUKKUEELLE TAPPIOT VIIKON MOLEMMISTA OTTELUISTA

9.12. Jokerit - Ässät 9-2
10.12. Ässät - KJT Haukat 4-5 JA

Tällä viikolla ohjelmassa on yksi ottelu:

Pe 15.12. Ässät - HS Riga klo 15:00


SARJATAULUKKO


JoukkueOVJAVJAHHTM- PMMEP
1.KJT Haukat7510132- 191317
2.Tappara7501134- 181616
3.Kärpät7500235- 241115
4.HIFK7400333- 231012
5.Ilves7310328- 26211
6.Jokerit7310325- 23211
7.Lukko7301329- 23610
8.TPS8300530- 37-79
9.K-Espoo8300526- 35-99
10.KalPa7201420- 31-117
11.HS Riga310029- 11-23
12.Ässät7011516- 47-313


Sarjassa pelataan 25 kierrosta ja 10 parasta pääsee pudotuspeleihin.

JOUKKUEEN PISTEPÖRSSI TOP-5


PelaajaOMSP
1De Andrés Kuparinen Arttu7437
2Ojalainen Matias7235
3Kumlander Taneli7404
4Lehtinen Samu6224
5Helenius Miska4134



ässien seuraavat kotiottelut

KE 13.12. ÄSSÄT - JYP KLO 18:30

PE 15.12. ÄSSÄT - PELICANS KLO 18:30

TI 26.12. ÄSSÄT - TAPPARA KLO 18:30

OSTA LIPUT TÄSTÄ