Virkistyshotelli Yyterin viikkokatsaus viikolle 51

Viimeinen peliviikko ennen joulua tarjoaa vain vierasotteluita.



  • Vierasotteluiden viikko
  • Junnusarjat siirtyivät tauolle


tämän viikon ottelut

TI 19.12. JYP - ÄSSÄT KLO 18:30

Joukkueet kohtaavat lyhyen ajan sisään toisen kerran. Porissa Ässät kärsi hallinnasta huolimatta jatkoaikatappion. Nyt olisi revanssin paikka.

OSTA LIPUT TÄSTÄ


TO 21.12. ILVES - ÄSSÄT KLO 18:30

Viimeinen ottelu ennen vajaan viikon mittaista joulutaukoa. Ässät ei ole vielä koskaan voittanut Ilvestä Nokia Arenassa varsinaisella peliajalla. Mikäpä olisikaan mukavampaa, kuin lähteä joulun viettoon kolmen pisteen kanssa?

OSTA LIPUT TÄSTÄ


SARJATAULUKKO

# Joukkue O V T H TM PM LP P P/O
1. Ilves 55 30 12 13 179 137 5 107 1,95
2. Tappara 53 29 12 12 179 131 7 106 2,00
3. Pelicans 54 27 12 15 160 135 4 97 1,80
4. Jukurit 55 28 8 19 181 138 2 94 1,71
5. Kärpät 54 24 14 16 155 136 8 94 1,74
6. HIFK 53 22 17 14 160 126 7 90 1,70
7. Lukko 53 20 14 19 138 140 9 83 1,57
8. KalPa 53 22 10 21 145 142 5 81 1,53
9. TPS 55 16 18 21 143 144 13 79 1,44
10. KooKoo 55 16 16 23 162 159 11 75 1,36
11. Ässät 54 17 16 21 122 128 7 74 1,37
12. Sport 55 18 14 23 141 159 5 73 1,33
13. JYP 54 16 13 25 142 175 6 67 1,24
14. HPK 53 14 9 30 100 158 4 55 1,04
15. SaiPa 54 4 19 31 114 213 9 40 0,74

JOUKKUEEN PISTEPÖRSSI

NimiOMSP
Martin Lefebvre3031821
Lenni Hämeenaho2611617
Jan-Mikael Järvinen2141115
Dylan Fabre307613
Eemil Erholtz304913
Aleksi Matinmikko304913
Juuso Ikonen233710


POISSAOLORAPORTTI 18.12.2023

Nestor Noiva

  • Hyökkääjän pelikuntoa tarkkaillaan päivittäin sairastumisen vuoksi.


Feetu Knihti

  • Hyökkääjän pelikuntoa tarkkaillaan päivittäin.


Verneri Hellman

  • Puolustajan pelikuntoa tarkkaillaan päivittäin.


Jan-Mikael Järvinen

  • Hyökkääjä on sivussa arviolta kahden viikon ajan.


Valtteri Karnaranta

  • Hyökkääjä on sivussa 4-6 viikon ajan.



Will Graber

  • Hyökkääjä on yhden ottelun pelikiellossa. Lue kurinpitopäätös tästä

Lenni Hämeenaho

  • Hyökkääjä osallistuu U20 MM-leiritykseen.


u20 joukkueelle voitto ja tappio

15.12. K-Espoo Ch - Ässät 1-5
16.12. Ässät - Kärpät 4-6

Sarja siirtyy joulutaolle ja Ässät pelaa seuraavaksi 4. tammikuuta.

SARJATAULUKKO


JoukkueOVJAVJAHHTM - PMMEP
1.TPS3119336120 - 774366
2.JYP3117536140 - 895164
3.KooKoo3120209115 - 773864
4.KalPa3019227111 - 743763
5.Kärpät3020109139 - 845562
6.Sport3115736101 - 802162
7.Tappara2915455113 - 783558
8.HPK301543899 - 722756
9.K-Espoo291334985 - 711449
10.Ässät30132411112 - 981447
11.SaiPa30114312102 - 107-544
12.Lukko3010341394 - 101-740
13.Jukurit3111211798 - 111-1338
14.Pelicans3011211690 - 103-1338
15.Jokerit307551392 - 91136
16.HIFK3110131790 - 90035
17.Ketterä318141868 - 119-5130
18.RoKi308211979 - 140-6129
19.Ilves315142156 - 121-6521
20.K-Espoo Ch302012742 - 163-1217


U20 SM alkusarjassa pelataan 38 kierrosta ja 10 parasta pääsee varsinaiseen SM-sarjaan

JOUKKUEEN PISTEPÖRSSI TOP-10


PelaajaOMSP
1Heikkinen Iivari22102030
2Mäkelä Manu26101929
3Ylitalo Otso30141327
4Eskola Lauri25101727
5Hämeenaho Veikka2791625
6Vuori Topi2761925
7Noiva Nestor27111324
8Kaukonen Jesperi3010616
9Kautto Aaro295712
10Huumo Veeti204711



U18 JOUKKUEELLE KOLMEN PISTEEN VIIKKO

Pe 15.12. Ässät - Tappara 2-3 JA
La 16.12. Ässät - K-Vantaa 5-4 JA

Sarja siirtyy joulutauolle ja Ässät pelaa seuraavan ottelunsa 5. tammikuuta.

​​​​​​​

SARJATAULUKKO


JoukkueOVJAVJAHHTM - PMMEP
1.HIFK7502031 - 141717
2.Jokerit6420035 - 152016
3.Kärpät8501228 - 181016
4.HPK9410427 - 31-414
5.Lukko6300321 - 1839
6.K-Vantaa6211219 - 1819
7.Tappara7211318 - 22-49
8.Ilves6201318 - 23-57
9.Ässät7112321 - 35-147
10.TPS5030218 - 19-16
11.KalPa7101517 - 35-184
12.Pelicans4100312 - 17-53


U18 SM-sarjassa pelataan 22 ottelua ja 10 parasta pääsee pudotuspeleihin. Kaksi viimeistä joutuu karsintasarjaan.

JOUKKUEEN PISTEPÖRSSI TOP-10


PelaajaOMSP
1Koski Luukas7437
2Pöllänen Julius7224
3Juusela Aleksi6044
4Vähätiitto Sebastian5303
5Soikkeli Veikka7303
6Jussila Elias7213
7Raatesalmi Joose7123
7Poikkeus Thomas7123
7Kovero Remu7123
10Boelius Lasse3033



U16 JOUKKUEELLE TAPPIO VIIKON AINOASTA OTTELUSTA

Pe 15.12. Ässät - HS Riga 5-8

Sarja siirtyy joulutauolle ja Ässät pelaa seuraavan ottelunsa 6. tammikuuta.

SARJATAULUKKO


JoukkueOVJAVJAHHTM - PMMEP
1.KJT Haukat9610240 - 221820
2.Kärpät9610242 - 271520
3.HIFK9501342 - 271516
4.Tappara8501234 - 241016
5.Lukko9501337 - 28916
6.Jokerit9410429 - 32-314
7.Ilves7310328 - 26211
8.TPS10310635 - 43-811
9.KalPa9301527 - 38-1110
10.K-Espoo9300627 - 39-129
11.HS Riga6201321 - 22-17
12.Ässät8011621 - 55-343


Sarjassa pelataan 25 kierrosta ja 10 parasta pääsee pudotuspeleihin.

JOUKKUEEN PISTEPÖRSSI TOP-10


PelaajaOMSP
1De Andrés Kuparinen Arttu8448
2Ojalainen Matias8336
3Kumlander Taneli8505
4Lehtinen Samu7235
5Helenius Miska5134
6Wallin Kasper8044
7Heinilä Aapeli4213
8Nuorala Heikki8213
9Saarimäki Maxim3123
10Koskinen Taneli8033