Virkistyshotelli Yyterin viikkokatsaus viikolle 6

Vierasotteluiden viikko. Pelipäivinä keskiviikko ja perjantai.
  • Pelkkiä vierasotteluita tällä viikolla.
  • Juniorisarjat ovat tämän viikon maaottelutauolla


tämän viikon ottelut

KE 7.2. KÄRPÄT - ÄSSÄT KLO 18:30

Runkosarjan viimeinen vierailu Ouluun. Tähän mennessä keskinäiset kohtaamiset ovat olleet tiukkoja ja tasaisia, mutta jokainen kohtaaminen on kääntynyt Oululaisille. Onko keskiviikkona Ässien vuoro voittaa?

OSTA LIPUT TÄSTÄ


PE 9.2. KALPA - ÄSSÄT KLO 18:30

Ässien vierasviikko huipentuu Kuopiossa, kun samoista sijoituksista taistelevat KalPa ja Ässät kohtaavat.

OSTA LIPUT TÄSTÄ


sarjataulukko

# Joukkue O V T H TM PM LP P P/O
1. Tappara 56 31 13 12 188 134 8 114 2,04
2. Ilves 58 31 14 13 189 142 7 114 1,97
3. Pelicans 57 28 12 17 165 144 4 100 1,75
4. Kärpät 57 26 14 17 164 140 8 100 1,75
5. Jukurit 57 29 9 19 188 141 2 98 1,72
6. HIFK 56 24 17 15 169 131 7 96 1,71
7. Lukko 56 22 14 20 145 145 9 89 1,59
8. KalPa 56 23 11 22 158 149 5 85 1,52
9. KooKoo 57 17 17 23 168 163 11 79 1,39
10. TPS 57 16 18 23 144 157 13 79 1,39
11. Sport 56 19 14 23 145 162 5 76 1,36
12. Ässät 56 17 17 22 126 136 7 75 1,34
13. JYP 56 16 13 27 144 182 6 67 1,20
14. HPK 56 15 9 32 107 167 4 58 1,04
15. SaiPa 57 4 20 33 118 225 10 42 0,74

joukkueen pistepörssi

NimiOMSP
Martin Lefebvre3741923
Lenni Hämeenaho32111021
Eemil Erholtz4671320
Jan-Mikael Järvinen3051520
Dylan Fabre4611819
Aleksi Matinmikko4641418
Juuso Ikonen3751116
Will Graber4431115
Roope Talaja396511
Marcus Davidsson325611
Kasperi Ojantakanen455611
Aleksi Heimosalmi333811
Libor Zábranský435510



poissaoloraportti 5.2.2024

Lassi Vanhatalo

  • Hyökkääjän pelikuntoa tarkkaillaan päivittäin.


Martin Lefebvre

  • Puolustaja on sivussa arviolta 1-2 viikkoa.


Patrik Juhola

  • Hyökkääjä on sivussa 4-6 viikkoa.


Eemil Erholtz

  • Hyökkääjä edustaa tämän viikon Suomen maajoukkuetta Ruotsin EHT-turnauksessa.



vuokrapelaajat mestiksessä

TOPI VUORI - IMATRAN KETTERÄ

  • Päättynyt viikko: 2 ottelua, 0+0 / +-0


NESTOR NOIVA - IMATRAN KETTERÄ

  • Päättynyt viikko: 2 ottelua, 0+0 / +-0



u20 sm-sarja maaottelutauolla tämän viikon ajan

Ässien U20 joukkue pelasi kaksi ottelua päättyneellä viikolla:

1.2. KalPa - Ässät 1-2 JA
2.2. KooKoo - Ässät 4-1

U20 SM-sarja on tämän viikon ajan maaottelutauolla.


SARJATAULUKKO


JoukkueOVJAVJAHHTM - PMMEP
1.KooKoo39262110148 - 955383
2.Kärpät39252111173 - 1126180
3.Tappara4021658156 - 1055180
4.TPS40215410139 - 1033677
5.KalPa40232411139 - 1112877
6.JYP40215311167 - 1145376
7.K-Espoo40204412133 - 993472
8.HPK40195412135 - 1072871
9.Sport40177610117 - 1071071
10.Ässät40194512150 - 1232770


Varsinaisessa SM-sarjassa pelataan 9 kierrosta ja neljä parasta pääsee suoraan puolivälieriin. Yhteensä ottelumäärä on 47 ottelua, koska alkusarjan pisteet lasketaan mukaan.

Sijat 5 - 10 pelaavat pudotuspelien 1. kierroksella, johon osallistuu myös alemman jatkosarjan kaksi parasta.

JOUKKUEEN PISTEPÖRSSI TOP-10


PelaajaOMSP
1Mäkelä Manu36152439
2Heikkinen Iivari30132437
3Hämeenaho Veikka35132336
4Noiva Nestor33161632
5Eskola Lauri35122032
6Ylitalo Otso40151631
7Vuori Topi3562329
8Kaukonen Jesperi3814822
9Kautto Aaro399817
10Huumo Veeti2941216



u18 joukkueelle tappio ja voitto

2.2. Ässät - Lukko 0-3
3.2. Ilves - Ässät 3-6

Myös U18 SM-sarja on tämän viikon ajan maaottelutauolla.


SARJATAULUKKO


JoukkueOVJAVJAHHTM - PMMEP
1.Kärpät171201465 - 353037
2.HIFK161003362 - 461633
3.Jokerit15921367 - 402732
4.Lukko14820452 - 341828
5.Ässät15612647 - 55-822
6.Pelicans13700646 - 39721
7.Tappara15521742 - 41120
8.Ilves15601840 - 55-1519
9.K-Vantaa15511838 - 45-718
10.TPS14251644 - 50-617
11.HPK165101041 - 65-2417
12.KalPa151031132 - 71-396


U18 SM-sarjassa pelataan 22 ottelua ja 10 parasta pääsee pudotuspeleihin. Kaksi viimeistä joutuu karsintasarjaan.

JOUKKUEEN PISTEPÖRSSI TOP-10


PelaajaOMSP
1Koski Luukas1410818
2Jussila Elias153710
3Juusela Aleksi141910
4Pöllänen Julius15527
5Leppänen Hermanni14437
6Halonen Emil15077
7Vähätiitto Sebastian9516
8Poikkeus Thomas15246
9Lanki Joona10325
10Miika Smrha12325



u16 joukkueelle kaksi tappiota

2.2. Ässät - HS Riga 2-5
3.2. Ässät - Kärpät 3-4 VL

Myös U16 SM sarja on maaottelutauolla tämän viikon ajan.


SARJATAULUKKO


JoukkueOVJAVJAHHTM - PMMEP
1.Ilves171110585 - 523335
2.Lukko191102677 - 562135
3.Kärpät19931680 - 522834
4.HIFK181101674 - 581634
5.K-Espoo181011678 - 582033
6.Tappara16903461 - 461530
7.KJT Haukat18820857 - 49828
8.Jokerit17820753 - 51228
9.TPS176101056 - 74-1820
10.HS Riga16512845 - 59-1419
11.KalPa195111260 - 95-3518
12.Ässät180121549 - 125-764


Sarjassa pelataan 25 kierrosta ja 10 parasta pääsee pudotuspeleihin.

JOUKKUEEN PISTEPÖRSSI TOP-10


PelaajaOMSP
1De Andre's Kuparinen Arttu176915
2Ojalainen Matias176511
3Maxim Saarimäki123811
4Nuorala Heikki179110
5Kumlander Taneli13729
6Helenius Miska8279
7Wallin Kasperi18279
8Heinilä Aapeli14437
9Lehtinen Samu10246
10Lipponen Veeti18134



ässien kotiottelut runkosarjassa

TI 13.2. ÄSSÄT - SAIPA KLO 18:30

TO 15.2. ÄSSÄT - HPK KLO 18:30

TO 22.2. ÄSSÄT - KALPA KLO 18:30

SU 25.2. ÄSSÄT - TPS KLO 15:00

LA 9.3. ÄSSÄT - JYP KLO 17:00


OSTA LIPUT TÄSTÄ