Skip to content
Home » Virkistyshotelli Yyterin viikkokatsaus viikolle 11

Virkistyshotelli Yyterin viikkokatsaus viikolle 11

Runkosarja huipentuu päätösviikolla.

runkosarjan viimeinen viikko – ässät pelaa top-8 sijoituksista

Runkosarjan viimeinen viikko on todella mielenkiintoinen, kun joka puolella sarjataulukkoa taistelu sijoituksista käy kuumana.

Ässien runkosarjan sijoitus tulee olemaan välillä 6-10 ja tämän viikon panoksena on kotietu pudotuspelien ensimmäisellä kierroksella.

# Joukkue O V JV JH H P P/O
1 Lukko 16 9 2 1 4 32 2.00
2 Ilves 16 9 2 0 5 31 1.94
3 SaiPa 15 8 3 1 3 31 2.07
4 Jukurit 17 8 3 0 6 30 1.76
5 Kärpät 17 6 4 4 3 30 1.76
6 Ässät 16 8 1 2 5 28 1.75
7 TPS 16 8 1 1 6 27 1.69
8 JYP 13 8 1 1 3 27 2.08
9 Tappara 15 6 2 1 6 23 1.53
10 K-Espoo 17 6 1 3 7 23 1.35
11 HPK 16 5 3 0 8 21 1.31
12 Pelicans 13 6 0 1 6 19 1.46
13 Sport 15 5 1 2 7 19 1.27
14 HIFK 15 4 1 4 6 18 1.20
15 KalPa 14 5 0 1 8 16 1.14
16 Jokerit 15 2 1 3 9 11 0.73
17 KooKoo 16 1 1 2 12 7 0.44

lue tästä infot pudotuspeleihin liittyen

tämän viikon ottelut

To 13.3. Jukurit – Ässät klo 18:30

Ässien runkosarjan viimeinen vierasottelu pelataan torstaina Mikkelissä ja vastaan asettuu Playout-sarjaan valmistautuva Jukurit.

OSTA LIPUT

La 15.3. Ässät – K-Espoo klo 17:00

Runkosarja päättyy kotona otteluun, jonka panoksena saattaa olla kotietu pudotuspelien ensimmäisellä kierroksella.

Lauantain ottelun teemana on Kannattajapeli – luvassa on erilaista ohjelmaa ja tarjouksia kannattajille. Tapahtuma on suunniteltu yhteistyössä Pataljoonan ja Karhunkämmenen kanssa. Tästä tarkemmin myöhemmin julkaistavassa tapahtumainfossa.

OSTA LIPUT

joukkueen pistepörssi

OMSP
Jan-Mikael Järvinen5884553
Lenni Hämeenaho 56202949
Eemil Erholtz55152338
Peter Tiivola55121729
Kasper Puutio4071825
Dylan Fabre58121123
Nestor Noiva5161622
Lassi Vanhatalo43101020
Jonne Tammela3791120
Rami Määttä5721517
Olli Palola2813316

patanuoret kohtaa pudotuspeleissä kalpan

U20 joukkue paketoi runkosarjansa pohjoisen kierroksella:

7.3. RoKi – Ässät 2-8
8.3. Kärpät – Ässät 0-1

Ässät sijoittui runkosarjassa lopulta 8. sijalle ja kohtaa pudotuspelien ensimmäisellä kierroksella KalPan.

OTTELUOHJELMA

Ke 12.3. Ässät – KalPa klo 18:00
La 14.3. KalPa – Ässät 12:00
(Su 15.3. Ässät – KalPa klo 16:00)

LIPUNMYYNTI KOTIOTTELUIHIN

Lippujen hinta 6 € / kpl (alle 15-vuotiaat veloituksetta)

Ässien kausikortilla vapaa pääsy ensimmäisen kierroksen otteluihin!

u18 joukkueelle voitto ja tappio

8.3. Kärpät Ak – Ässät 4-5 VL
9.3. RoKi – Ässät 6-1

U18 MESTIKSEN OTTELUT TÄLLÄ VIIKOLLA:

La 15.3. Ässät – HS Riga klo 13:30
Su 16.3. Ässät – HS Riga klo 13:30

Ässät lähtee viikkoon sarjataulukon 4. sijalta.

SARJATAULUKKO JA TILASTOT

u16 joukkueelle kaksi voittoa

8.3. Ässät – HYRI Red 6-2
9.3. TuTo – Ässät 3-4

U16 MESTIKSEN OTTELUT TÄLLÄ VIIKOLLA:

La 15.3. Ässät – HS Riga klo 16:00
Su 16.3. Ässät – HS Riga klo 16:00

Ässät lähtee viikkoon sarjataulukon 4. sijalta.

SARJATAULUKKO JA TILASTOT

viikkokatsauksen tarjoaa virkistyshotelli yyteri

seuraavat kotiottelut

VS 30.10.2026 klo 18:30
Vastaan
VS 14.11.2026 klo 17:00
Vastaan
VS 18.11.2026 klo 18:30
Vastaan