Skip to content
Home » Virkistyshotelli Yyterin viikkokatsaus viikolle 12

Virkistyshotelli Yyterin viikkokatsaus viikolle 12

Odotettu pudotuspelikevät käynnistyy!

pudotuspelikevät käynnistyy hpk:ta vastaan

Ässät sijoittui runkosarjassa 7. sijalle keräten 95 pistettä. Ässien pistesaldo on paras sitten kevään 2013.

Pudotuspelien ensimmäisellä kierroksella vastaan asettuu Hämeenlinnan Pallokerho, joka oli runkosarjan 10.

LISÄTIEDOT LIPUISTA JA KAUSIKORTEISTA

otteluohjelma

Puolivälieriin kolmella voitolla:

Ti 18.3. Ässät – HPK klo 18:30
Ke 19.3. HPK – Ässät klo 18:30
Pe 21.3. Ässät – HPK klo 18:30

La 22.3. HPK – Ässät klo 17:00
Ma 24.3. Ässät – HPK klo 18:30

runkosarjan lopullinen sarjataulukko

# Joukkue O V JV JH H P P/O
1 Lukko 17 10 2 1 4 35 2.06
2 SaiPa 16 9 3 1 3 34 2.13
3 Ilves 17 9 2 1 5 32 1.88
4 Jukurit 18 8 4 0 6 32 1.78
5 JYP 14 9 1 1 3 30 2.14
6 Kärpät 18 6 4 4 4 30 1.67
7 Ässät 17 8 1 2 6 28 1.65
8 TPS 17 8 1 1 7 27 1.59
9 Tappara 16 6 2 2 6 24 1.50
10 K-Espoo 17 6 1 3 7 23 1.35
11 Pelicans 14 6 1 1 6 21 1.50
12 HIFK 16 5 1 4 6 21 1.31
13 HPK 17 5 3 0 9 21 1.24
14 KalPa 15 6 0 1 8 19 1.27
15 Sport 16 5 1 2 8 19 1.19
16 Jokerit 16 3 1 3 9 14 0.88
17 KooKoo 17 1 1 2 13 7 0.41

joukkueen pistepörssi

OMSP
Jan-Mikael Järvinen6094554
Lenni Hämeenaho 58203151
Eemil Erholtz56162339
Peter Tiivola57121830
Kasper Puutio4271825
Nestor Noiva5371825
Dylan Fabre60131124
Jonne Tammela3991221
Lassi Vanhatalo43101020
Rami Määttä5921517
Olli Palola2913316

patanuorten kausi päättyi kalpaa vastaan

Ässien kausi päättyi pudotuspelien ensimmäiselle kierrokselle. Runkosarjassa 8. sijoittuneen joukkueen lopullinen sijoitus oli 11.

12.3. Ässät – KalPa 3-6
14.3. KalPa – Ässät 2-0

ÄSSIEN U20 JOUKKUE KIITTÄÄ KAIKKIA TUESTA JA KANNUSTUKSESTA KAUDELLA 2024 – 2025!!

u18 joukkueelle KAKSI VOITTOA

15.3. Ässät – HS Riga 3-2
16.3. Ässät – HS Riga 5-0

Ässien U18 joukkueen kausi jatkuu SM karsintasarjalla, jossa kuusi joukkuetta pelaa kaksinkertaisen sarjan. Karsintasarjan kaksi parasta joukkuetta aloittaa ensi kauden ylemmässä SM-sarjassa, kun neljä muuta aloittaa alemmassa SM-sarjassa.

U18 SM KARSINTASARJAN OTTELUT TÄLLÄ VIIKOLLA

La 22.3. Ässät – K-Vantaa klo 13:30
Su 23.3. HPK – Ässät

SARJATAULUKKO JA TILASTOT

u16 joukkueelle voitto ja tappio

15.3. Ässät – HS Riga 3-1
16.3. Ässät – HS Riga 2-6

U16 MESTIKSEN OTTELUT TÄLLÄ VIIKOLLA:

22.3. Ässät – TuTo klo 16:00

Ässät lähtee viikkoon sarjataulukon 4. sijalta.

SARJATAULUKKO JA TILASTOT

viikkokatsauksen tarjoaa virkistyshotelli yyteri

seuraavat kotiottelut

VS 30.10.2026 klo 18:30
Vastaan
VS 14.11.2026 klo 17:00
Vastaan
VS 18.11.2026 klo 18:30
Vastaan