Skip to content
Home » Ässien tilikausi reilusti positiivinen

Ässien tilikausi reilusti positiivinen

Porin Ässien taustayhtiö HC Ässät Pori Oy:n tulos oli yli 900 tuhatta euroa voitollinen ennätyksellisellä liikevaihdolla.

HC Ässät Pori Oy:n päättynyt tilikausi tuotti 918.698,99 euron voiton liikevaihdon ollessa ennätykselliset 9.704.424,14 euroa.

Taloudellisen tuloksen myötä myös seuran omavaraisuusaste kasvoi 26 prosentista 55 prosenttiin.

– Tulos on erittäin kova ja sitä tarvittiin näinä kovenevan kilpailun aikoina. Suuret kiitokset joukkueelle, koko organisaatiollemme sekä ennen kaikkea erittäin sitoutuneelle seurayhteisöllemme, Ässien toimitusjohtaja Sami Hautamäki kommentoi.


– Voiton merkittävyyteen vaikuttivat eniten pudotuspelien tuotot sekä kertaluontoiset erän kuten NHL-korvaukset sekä Liigan maksama pääomanpalautus. Lisäksi yritysmyynti sekä runkosarjan lipunmyynti ylittivät viime kaudella tavoitteet.

– Myös kulupuolella olemme tehneet hyviä toimenpiteitä ja niitä tarvitaan myös tulevaisuudessa, Ässien toimitusjohtaja muistuttaa.

ässät lähtee luottavaisin mielin kaikkien aikojen liiga-kauteen

Ässät, Liiga ja koko suomalainen jääkiekko astuu tällä kaudella uuteen aikakauteen, kun sarjajärjestelmäuudistus muuttaa merkittävästi sarjojen rakenteita.

Kiristyneessä kilpailutilanteessa myös Ässät panostaa urheiluun entistä enemmän. Lisäpanostukset sekä joukkueessa tehty pitkäjänteinen ja erittäin laadukas perustyö antavat vankan pohjan, jolta Ässät ponnistaa kaikkien aikojen Liiga-kauteen.

Ässien Liigalle ilmoittama pelaajabudjetti tilikauden alkupuolella oli 2,45 miljoonaa euroa.

– Viime tilikauden tulos antaa meille reagointivaraa pelaajabudjettiin, jota olemme osin jo käyttäneetkin.

– Taloudellisen tuloksen tekeminen kuluvalla kaudella on erityisen haastavaa, mutta lähdemme luottavaisina kauteen.

– Takanamme on äärimmäisen sitoutunut seurayhteisö ja haluankin jo tässä vaiheessa esittää kannattajillemme ja tukijoillemme suuret kiitokset mukanaolosta myös alkavalla kaudella, toimitusjohtaja Hautamäki kommentoi.

Yhteistyökumppanimyynnissä Ässät on saavuttanut 2,4 m€, kun koko kauden budjetoitu myynti on 2,9 m€.

Viime vuoden vastaavaan ajankohtaan verrattuna kumppanimyynti on kasvanut 5,5 prosenttia.

Ässien kausikorttimyynti on tällä hetkellä 523.471 euroa, kun budjetoitu lukema on 750.000 euroa.

Kappalemäärissä mitattuna Ässät on myynyt 1538 kausikorttia.

– Myyntimme etenee hyvällä tahdilla, mutta töitä on vielä paljon tehtävänä ja pitää myös muistaa, että kausi alkaa poikkeuksellisesti jo syyskuun alussa, Sami Hautamäki kommentoi.


Ässien ensimmäinen kotona pelattava harjoitusottelu pelataan tämän viikon keskiviikkona HPK:ta vastaan. Liiga käynnistyy Ässien osalta tiistaina 1. syyskuuta Oulussa ja ensimmäinen kotiottelu Ässät-Ilves pelataan perjantaina 4. syyskuuta.